W dzisiejszych czasach potrafimy zrobić jednego dnia więcej zdjęć, niż nasi rodzice 20 lat temu przez dwa miesiące. Telefon w kieszeni, to bez wątpienia wspaniałe narzędzie, jednak czy potrafimy z niego właściwie korzystać? W tym artykule znajdziesz 11 wskazówek, które sprawią, że Twoje fotografie wykonywane smartfonem nabiorą nowej jakości.
Przecieraj obiektyw
To bardzo prosta, a przez wielu pomijana zasada. Telefon to urządzenie, które ciągle dotykamy i kładziemy na różnych powierzchniach. Czyszczenie obiektywu przed wykonywaniem zdjęć to absolutna podstawa. Dzięki wyrobieniu takiego nawyku, unikniesz przykrych niespodzianek w postaci rozmytych i nieostrych fotografii.
Pamiętaj o świetle
Mając do dyspozycji jedynie telefon (brak profesjonalnego oświetlenia) zaplanuj wykonanie zdjęcia w świetle dziennym. To szczególnie ważne zimą, kiedy czasu operacyjnego w ciągu dnia mamy jeszcze mniej.
Wykorzystuj Golden Hour
Golden Hour to określenie pory dnia, w której słońce dostarcza nam piękne złote refleksy doskonale grające w obiektywie. Godzinę po wschodzie i godzinę przed zachodem słońca, światło jest przyjemne, ciepłe i miękkie – wykorzystaj je. To także dobry moment na trening fotografii.
#PozujRęką
…nogą, kciukiem, szyją, czy twarzą. Kiedy prezentujesz przedmioty na zdjęciu, możesz w łatwy sposób dodać im życia, gdy będą one np. trzymane przez człowieka.
View this post on Instagram
A post shared by Sektor 3.0 | Blog • Festiwal • e-learning • Podcast (@sektor_3)
Trzymaj pion
Pamiętaj o tym, że poszczególne portale społecznościowe prezentują zdjęcia w różnych formatach. Np. w przypadku albumu na Instagramie, możesz zdecydować się tylko na jeden układ – pion lub poziom. Czasem warto to samo zdjęcie wykonać na dwa sposoby.
Zapewnij sobie wybór
To już mniej techniczna, a bardziej taktyczna porada. Lepiej pstryknąć więcej zdjęć i mieć wybór, niż operować jednym ujęciem we wszystkich kanałach. Przekazuj tę informację również osobom, które dostarczają Ci fotorelację z wydarzenia. Pamiętaj jednak, by nie stawiać na ilość, ale na jakość fotografii.
Gimnastykuj się
W ramach ćwiczenia, wyciągnij telefon i sfotografuj to, co widzisz przed sobą z kilku różnych perspektyw. Zobacz, jak przedmioty zmieniają się w zależności od tego, czy fotografujesz je od góry, od dołu, czy np. z boku. Czasem wystarczy przykucnąć, aby nadać zdjęciu zupełnie inny wymiar.
Zadbaj o tło
Teoretycznie wiedzą o tym wszyscy, a mimo to, mistrzów drugiego planu w Internecie możemy spotkać każdego dnia. Pod hasłem „zadbaj o tło” mieści się nie tylko: niech panuje porządek, ale też:
– wykorzystaj ciekawy obraz,
– znajdź kolorową ścianę,
– lub wręcz przeciwnie pokaż to na białej lub czarnej przestrzeni.
View this post on Instagram
A post shared by Sektor 3.0 | Blog • Festiwal • e-learning • Podcast (@sektor_3)
Obserwuj trendy
Przeglądając Instagram możemy natrafić na wiele zdjęć w podobnym układzie. O jednym z takich trendów wspomniałam już wcześniej, czyli pozowaniu ręką. Popularne jest również prezentowanie przedmiotów np. rozłożonych w kwadracie. Taki kadr pozwala na łatwiejszy odbiór zdjęcia. Jesteśmy w stanie szybko przeanalizować, co np. zabrać ze sobą w podróż (w zależności od treści wpisu).
Trendy z czasem zmieniają się w wyzwania tzw. challenge, jak np. panujący ostatnio #TetrisChallenge:
O porady-petardy zapytałam również eksperta w dziedzinie fotografii mobilnej, a także stałego bywalca naszego Festiwalu Sektor 3.0, Krzysztofa Kortynę. Na Instagramie znajdziecie jego prace pod nickiem @kilikopelakei. Oto kilka wskazówek, które od niego dostałam:
Wybierz łatwo odpowiedni kadr
Wśród fotografujących krąży powiedzenie, że najlepszym aparatem jest ten, który ma się przy sobie. Tym właśnie różni się aparat w smartfonie od tradycyjnego. Mamy go zawsze pod ręką i w ciągu kilku sekund możemy wykonać zdjęcie. Każdy fotograf zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna jest cierpliwość w poszukiwaniu ciekawych kadrów. Wystarczy dosłownie sekunda, aby zrobić to jedno wymarzone zdjęcie, lub zaprzepaścić cały dzień chodzenia z aparatem.
Dla tych mniej wytrwałych z pomocą przychodzi technologia. Apple w swoich iPhone’ach oferuje użytkownikom zdjecia typu „Live”. Oznacza to, że aparat jest na tyle sprytny, że robi kilka zdjęć przed i kilka zdjęć po naciśnięciu migawki w telefonie, dzięki czemu możemy spośród nich wybierać najlepsze ujęcie. Oczywiście nie tylko Apple oferuję tę funkcję. Koniecznie sprawdź, czy działa również na telefonie z systemem Android, lub wypróbuj jedną z wielu dostępnych aplikacji pod hasłem „live” photos.
11. Korzystaj z wielu narzędzi do obróbki zdjęć
Tę radę możesz wziąć sobie do serca. Na rynku mamy dziesiątki dobrych narzędzi do edytowania zdjęć. Są takie, które udostępniają gotowe presety (parametry) i „bawisz się” suwakami ustawiając odpowiednie nasycenie, barwę, jasność, czy kontrast. Jedną z tego typu aplikacji, które ja używam jest VSCO, czy Snapseed (Android, iOS).
Są jeszcze bardziej profesjonalne narzędzia (nie oznacza to, że trudniejsze w obsłudze) np. Lightroom (Android, iOS). Działa na podobnej zasadzie, co opisane wcześniej, ale w wersji bezpłatnej posiada więcej funkcji. Jeśli natomiast interesujesz się fotografią tradycyjną, to koniecznie sprawdź Darkroom – niestety dostępny tylko dla systemu iOS. Narzędzie daje namiastkę wywoływania zdjęć w ciemni, tyle że w świecie digital. Oznacza to, że przechodzisz przez kolejne kroki wywoływania zdjęcia: wybór kliszy, długość naświetlania negatywu, czy ustalanie kontrastu zdjęcia.
Pamiętaj. Ogranicza Cię tylko własna wyobraźnia i pamięć telefonu. Technika nie jest najważniejsza. Ważne, żeby mieć kontrolę nad tym, co chcemy zrobić. Na koniec wrzucam listę narzędzi, na których pracuję:
- Gotowe presety, zmiana podstawowych i bardziej zaawansowanych parametrów: VSCO, Snapseed (Android, iOS), Lightroom (Android, iOS)
- Fotografia tradycyjna: Darkroom
- Prostowanie zdjęć: SKRWT
- Lifting zdjęć/portretów: AirBrush (Android, iOS), Photoshop Fix
- Efekty specjalne: Photofox
- Urozmaicenie Insta Stories: Hype Type, Unfold (Android, iOS)
Smartfon może otworzyć przed Tobą świat fotografii i pomóc w codziennej pracy, komunikacji i zatrzymywaniu ulotnych chwil. Warto poznać jego możliwości i trzymać się wspomnianych wyżej porad. Dzięki nim uchwycone kadry będą zdecydowanie bardziej oryginalne, różnorodne i profesjonalne. Powodzenia!