Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Lepsze, tańsze, ciekawsze – zamienniki dla popularnych programów cz. 1

poli[1]
Spis treści

Większość z nas ma pewne przyzwyczajenia co do wykorzystywanych w codziennej pracy programów. Czasami jednak warto zerwać z nawykami i wypróbować kilka nowych rozwiązań. Być może uda nam się odnaleźć takie, które przekonają nas swoją funkcjonalnością albo ceną.

Montaż i obróbka wideo
Programy takie jak Adobe Premiere czy Sony Vegas uchodzą za podstawowy wybór podczas obróbki i montażu materiałów wideo. Jednocześnie większość użytkowników nie wykorzystuje nawet części ich potencjału. Jeśli nasza działalność w tym zakresie ogranicza się do realizacji prostych materiałów reklamowych, vlogów, publikacji na YT czy nagrań z wakacji, zaawansowane oprogramowanie może wręcz opóźniać naszą pracę. Ciekawym wyborem może okazać się AVS Video Editor. Program możemy wypróbować za darmo, jego roczna licencja kosztuje 39 dolarów, natomiast nielimitowany dostęp to koszt 59 dolarów (około 210 złotych). Oprogramowanie oferuje wszelkie niezbędne funkcje podczas podstawowego montażu, wliczając w to preinstalowane przejścia i efekty, narzędzia do obróbki dźwięku, możliwość pracy z kilkoma ścieżkami audio oraz obsługę wielu formatów. Program jest często wykorzystywany na kursach i w szkołach – przedstawiany jako przystępne narzędzie i dobry wstęp do obsługi bardziej zaawansowanych programów.

Inną alternatywą jest całkowicie darmowy Lightworks. Mowa o rozwiązaniu niejednokrotnie wykorzystywanym przez profesjonalistów. Program jest mniej wygodny niż AVS podczas podstawowego montażu, ale wyprzedza płatny odpowiednik w zakresie edycji materiałów. Oferuje bowiem zestaw filtrów, obsługę nagrywania materiału wideo z kilku źródeł jednocześnie, a nawet wsparcie dla dodatków projektowanych dla programów Adobe.

Ochrona komputera
Oszczędności przy zakupie programów antywirusowych to temat niezwykle rozległy. Niejednokrotnie wystarczy zakupić któryś z magazynów komputerowych aby wejść w posiadanie zaawansowanego oprogramowania antywirusowego wydając kilka złotych. Nie brakuje również uznanych, darmowych programów antywirusowych. Na fali dobrej prasy, najpopularniejszym z nich stał się Avast!. Wiele osób zwraca jednak uwagę na dużą uciążliwość programu i wysokie zużycie zasobów.

Ciekawą alternatywą w tym wypadku może się okazać zdecydowanie bardziej przyjazny w obsłudze AVG AntiVirus Free. Tyle jeśli chodzi o ochronę prywatnego komputera. Problem pojawia się podczas wyboru oprogramowania do firmy czy organizacji. Tutaj warto zastanowić się nad wybraniem Comodo AntiVirus lub Microsoft Security Essentials. Obydwa programy posiadają licencje pozwalające na darmowe wykorzystanie komercyjne – przy czym w przypadku tego drugiego licencja obejmuje maksymalnie 10 stanowisk.

Pakiet biurowy
Darmową alternatywę, dla pakietu Microsoft Office, stanowią dwa programy na licencji GNU. Mowa o Libre Office oraz Open Office. Warto zainteresować się szczególnie tym pierwszym ponieważ dzięki dużej społeczności otrzymuje on regularne uaktualnienia i łatki. Tymczasem Open Office od pewnego czasu boryka się ze sporymi problemami związanymi z niewielką kadrą programistów zaangażowanych w projekt. Pakiet Libre Office składa się podobnie jak w przypadku Microsoft Office z kilku programów. Odnajdziemy tu edytor tekstowy Writer (alternatywa dla Worda), arkusze kalkulacyjne Calc (alternatywa dla Excel), kreator prezentacji Impress (alternatywa dla Powerpoint) oraz moduł bazodanowy Base (alternatywa dla Access). Całość uzupełnia program Draw do kreowania rysunków i wykresów oraz Math do tworzenia złożonych zapisów matematycznych. Co istotne pakiet posiada zaimplementowany system tworzenia plików PDF oraz bez problemu obsługuje wszelkie pliki pochodzące z programów Microsoft Office.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.