Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Laptopy hybrydowe w firmie i organizacji

ekti[1]
Spis treści

Laptopy konwertowalne rzadko są kojarzone z pracą biurową. Pierwsze modele były wykorzystywane przez studentów i entuzjastów nowinek technologicznych, nie odnajdując zastosowania w profesjonalnych przedsięwzięciach. Tymczasem najnowsze hybrdy mogą pełnić rolę zaawansowanych kombajnów, które wszechstronnie wesprą pracę naszej organizacji.

Największą zaletą hybryd są niewielkie rozmiary połączone z małą wagą. Matryce ekranów w tym wypadku rzadko przekraczają 13-cali. Klawiatury są natomiast odłączane lub obracane o 360 stopni. Jednocześnie zawierają wyłącznie podstawowy zestaw klawiszy. Ograniczenia są z nawiązką rekompensowane przez dotykowe wyświetlacze, które fantastycznie współpracują z systemami Windows 8 i 10. Konwertowalne laptopy najlepiej sprawdzają się tam, gdzie nawet klasyczny laptop okazuje się zbyt nieporęczny. Hybrydę bez problemu obsłużymy na kolanach podróżując komunikacją miejską. Dzięki dotykowej matrycy możliwa jest również obsługa urządzenia bez odstawiania go na blat stołu. Praca z komputerem w ręku to duże ułatwienie podczas wszelkich działań w terenie.

Jeszcze niedawno tak kompaktowe rozmiary wiązały się ze znacznymi ograniczeniami w wydajności urządzeń. Teraz problem ten dotyczy tylko najtańszych modeli. Największą bolączką laptopów hybrydowych pozostaje niewielka liczba portów komunikacyjnych oraz brak napędów optycznych. Niejednokrotnie okazuje się również, że komputery konwertowane wykorzystują złącza w pomniejszonym formacie. Pełnowymiarowe gniazda HDMI właściwie nie występują, a klasyczne złącza USB są ograniczone do 1-2 sztuk. Wypierają je powoli mniejsze i praktyczniejsze gniazda USB Typ-C.

Niedrogie hybrydy
Przeglądając oferty dotyczące laptopów konwertowalnych łatwo wyróżnić dwa typy urządzeń. Tradycyjne hybrydy mogą kosztować od 1 500 do maksymalnie 3 000 tysięcy złotych. Mowa o komputerach, które sprawdzą się podczas najprostszych zadań takich jak praca z programami biurowymi i przeglądanie Internetu. Będą dobrym wyborem do prostych zadań terenowych czy programów edukacyjnych. Zazwyczaj nie mają potencjału aby zastępować klasyczne laptopy lub komputery desktopowe. Pełnią rolę urządzeń dodatkowych do specyficznych zastosowań. Wszystko za sprawą ograniczonej wydajności. Większość tanich hybryd wykorzystuje energooszczędne lecz mało wydajne procesory Intel Atom. Część konstrukcji jest oparta również na jednostkach Celeron, a najwydajniejsze korzystają z procesorów Core i3. Ponadto tanie hybrydy nie posiadają zazwyczaj dedykowanych kart graficznych i wykorzystują układy zintegrowane w procesorach. Zastosowane w nich dyski to przeważnie nośniki SSD o niewysokich pojemnościach w okolicach 120-256 GB.

Polecane modele
ASUS Transformer T101HA – około 1 500 złotych
Komputery Asus Transformer pełniły rolę prekursorów na rynku hybrydowych komputerów z systemem Windows. Model T101HA wyposażono w czterordzeniowy procesor mobilny Intel Atom Z8350. Współpracuje on z 4 GB pamięci RAM oraz dyskiem SSD 128 GB. Matryca ma w tym wypadku przekątną 10,5-cala. Całość działa pod kontrolą systemu Windows 10. Klawiatura jest całkowicie odpinana. Specyfikację uzupełnia kamerka 2 Mpix, czytnik kart pamięci, moduły Wi-Fi i Bluetooth oraz zestaw złącz obejmujący 1 gniazdo USB, 1 gniazdo microUSB, gniazdo Micro HDMI i wyjście słuchawkowe. Komputer tego typu wystarczy do prostych zadań biurowych, pracy z pakietem Microsoft Office i przeglądania Internetu.

Acer Spin 5 SP513 – około 2 600 złotych
Pierwszą hybrydą z oferty marki Acer były komputery z odpinaną klawiaturą należące do serii Switch. Modele oznaczone jako Spin to nieco inny gatunek urządzeń. Przy stosunkowo niskiej cenie oferują niezłą specyfikację i atrakcyjny zestaw złączy. Jednakże w tym wypadku klawiatura nie jest odpinana lecz obracana o 360 stopni. Omawiany model jest napędzany przez procesor Intel Core i3-6006U. Posiada 4 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 128 GB. Do dyspozycji użytkownika oddano wyjście HDMI, dwa gniazda USB i jedno gniazdo USB 3.0. Nie zabrakł również kamerki 0,3 Mpix, czytnika kart pamięci oraz modułów komunikacyjnych Wi-Fi i Bluetooth. Komputer tego typu oprócz pracy biurowej, udźwignie trudy obsługi programów do obróbki zdjęć i prostych aplikacji do montażu wideo.

Zaawansowane hybrydy
Hybrydy biznesowe to maszyny, które doskonale radzą sobie z pracą w roli głównego komputera, zachowując przy tym wszelkie zalety swoich tańszych odpowiedników. Laptopy tej klasy kosztują od około 3 500 złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Mogą one pełnić rolę mobilnego biura, centrum rozrywki czy stacji roboczych. Część konstrukcji jest wyposażona w zaawansowane rysiki pozwalające na przekształcenie komputera w wysokiej klasy studio graficzne. Wyróżnikiem tego segmentu urządzeń są wysokowydajne układy oparte na procesorach Core i5 oraz Core i7. Producenci nie oszczędzają również na jakości stosowanych matryc. Imponujące obudowy są zazwyczaj wykonane z metalu. Taki sprzęt sprawdzi się w dowolnych zastosowaniach. Stanowi idealne rozwiązanie nie tylko dla osób podróżujących, ale również poświęcających większość czasu na działania w terenie. Sprawdzi się wszędzie tam, gdzie pracę organizacji trzeba prowadzić poza biurem bez uszczerbku na wydajności działań.

Polecane modele
Microsoft Surface Pro 4 i5 – około 3 599 złotych
Komputery Microsoft Surface to jedne z pierwszych wysokowydajnych hybryd na rynku. Seria Pro 4 kończy właśnie swój żywot rynkowy, wypiera przez odświeżony wariant Pro. Jako, że różnice między komputerami ograniczają się do kilku usprawnień obejmujących głównie zwiększona wydajność akumulatora oraz precyzję rysika, jest to doskonały moment na zakup starszej wersji w atrakcyjnej cenie. Komputer wyposażony w procesor i5-6300U, dysk SSD 128 GB oraz 4GB pamięci RAM oraz magnetyczną klawiaturę i rysik można nabyć już za około 3 599 złotych. Nowsza generacja o identycznych parametrach to wydatek prawie 5 000 złotych i to bez dołączanego w zestawie rysika i klawiatury, a koszt tych akcesoriów to kolejny 1 000 złotych. Co istotne omawiany wariant Pro4 w pełni wystarczy do pracy z zaawansowanymi programami graficznymi. Dołączony do zestawu rysik obsługuje 1024 poziomy nacisku, dość naturalnie odzwierciadlając pracę ze zwyczajnym ołówkiem. Wadą komputerów Surface jest skromna lista złącz obejmująca jendo gniazdo USB oraz wyjście mini DisplayPort.

DELL XPS 13 9360-4689KTR – około 7 300 złotych
Jeden z najlepszych na rynku hybrydowych laptopów do biznesu. Urządzenie otrzymało obudowę wykonaną z aluminium i włókna węglowego. Klawiatura jest obracana o 360 stopni. Zastosowana matryca ma przekątną 13,3 cala. Nieprzeciętna wydajność maszyny jest zapewniania przez procesor Intel Core i7-7500U. Został on wsparty przez 8 GB pamięci RAM oraz dysk SSD 256 GB. Do dyspozycji użytkownika oddano dwa gniazda USB 3.0 oraz czytnik kart pamięci. Sprzęt poradzi sobie podczas zadań związanych z zaawansowaną obróbką graficzną, a nawet rednerowaniem prostych obiektów 3D i obróbką filmów.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.