Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak uczyć się języków obcych z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi – słuchanie

thought-catalog-547187-unsplash[1]
Spis treści

Spośród wszystkich metafor opisujących internet najbardziej przemawia do mnie wieża Babel – trudno się dziwić, skoro już ponad dwadzieścia lat pracuje jako nauczycielka języka obcego. W dodatku uczę angielskiego, który jest najczęściej używanym językiem w internecie (25,3%, dugie miejsce zajmuje Chiński 19,4%, a trzecie Hiszpański 8,1%. I chociaż samej treści w języku angielskim jest coraz mniej – w związku z rozwojem sieci społecznościowych wielu użytkowników publikuje w swoim rodzimym języku – to jego znaczenia w procesie globalizacji nie da się przecenić. Świat stał się “globalną wioską”, a dzięki internetowi i technologii ICT uczenie się języków obcych – dawniej ograniczone do czytanek z podręcznika i kaset – stało się znacznie łatwiejsze.

Posłuchaj
Na wczesnych etapach nauki słuchaniu języka docelowego często poświęca się mniej uwagi, niż czytaniu i pisaniu, a jest równie ważne, jeśli nie ważniejsze, gdyż w naturalny sposób utrwala struktury gramatyczne, wyrażenia i zwroty, słownictwo, oraz oczywiście rytm i intonację. Słuchanie autentycznego języka w wykonaniu rodowitych mówców umożliwiają stacje radiowe, telewizyjne, podcasty.

Radia
Serwis Radio Garden – w jednym miejscu udostępniają streaming na żywo audycji radiowych z całego świata – nawet jeśli nie szukamy żadnego konkretnego języka, używanie Radio Garden to świetna zabawa – obracasz wirtualnym globusem i przenosisz się na chwilę w odległe krainy z ich specyficzną muzyką.

Piosenek
Nikogo nie trzeba przekonywać, że uczenie się języka za pomocą piosenek to chyba najprzyjemniejsza forma nauki. Fanom tej metody spodoba się utrzymany w duchu grywalizacji serwis Lyrics Training. Po założeniu konta wybieramy swój poziom zaawansowania w jednym z 11 języków i gromadzimy punkty, biorąc udział w rywalizacji na najszybsze wypełnienie luk w tekście piosenki odtwarzanej na wideo lub – w wersji uproszczonej – wybieranie słówek zasugerowanych przez program. Oprócz piosenek w bibliotece serwisu są fragmenty hitów kinowych, oraz słynne filmowe dialogi. Żeby mieć większą motywację do ćwiczeń możemy wyzwać na pojedynek znajomych.

Podcastow
Oprócz tradycyjnych audycji radiowych podkasty oferują ocean możliwości słuchania autentycznego języka na dowolny interesujący nas temat (podkasty – regularne odcinki nagrań dżwiękowych dostępnych w internecie lub za pośrednictwem aplikacji mobilnych.)
W wyszukiwaniu i subskrypcji do ulubionych kanałów z podcastami pomogą popularne serwisy:

Na szczególną uwagę zasługuje serwis 50languages – zawiera pliki audio dla początkujących, podstawowe słownictwo oraz 100 krótkich i łatwych lekcji ze zwrotami użytecznymi na co dzień do poziomów europejskich A1 i A2 – bez wcześniejszej znajomości gramatyki aż do 50 języków! Jest to część niemieckiego projektu autorstwa Goethe Verlag GmbH pod tytułem: “book2 – books in 2 languages” na który składają się: wyżej wymieniony serwis 50languages i aplikacje mobilne na Adroida i iOS.

Audiobookow
Książki do słuchania, dla bardziej lub mniej zaawansowanych – uproszczone lektury dla uczących się oferują wydawnictwa lub sklepy z audiobookami – wystarczy „wygooglać”. Dla uczących się angielskiego na pewno znajdą się ciekawe pozycje w ogromnym repozytorium bezpłatnych otwartych zasobów Openculture.com lub książki w innych językach w serwisie Librivox z audiobookami w domenie publicznej.

Nie tylko Ivony
Aplikacje do syntezy mowy od wielu lat pomagają w nauce osobom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, na przykład z dysleksją. (W pierwszej dekadzie lat 2000 najlepszym syntezatorem mowy była polska IVONA) Okazuje się jednak, że TTS (Text to speech) jest ogromnym ułatwieniem również dla każdego, kto uczy się języków obcych dzięki temu, że możemy wybierać język i głos lektora, który czyta zadany tekst, oraz ustawić prędkość mowy. Większość aplikacji i wtyczek przeglądarkowych TTS  pozwala na wklejenie fragmentu tekstu w specjalne okienko lub odczytanie tekstu zaznaczonego na stronie www. To potężne narzędzie poprawiające zrozumienie treści w języku obcym, oraz ułatwiające pracę nad własną wymową.

Wypróbuj Naturalreaders – zrób sobie dyktando – wklej krotki tekst lub zdanie, spróbuj zapisać wysłuchany fragment, następnie sprawdź poprawność transkrypcji.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: