Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak sztuczna inteligencja wspiera osoby z niepełnosprawnościami?

blog-sektor30-cover-1440x810 – kopia
Spis treści

Technologia i sztuczna inteligencja mogą służyć poprawie życia i codzienności. Wszystko zależy od tego jak wykorzystamy możliwości, które oferują. Ten artykuł pokaże genialne przykłady tego, jak AI może sprawdzić się jako wsparcie dla osób z niepełnosprawnościami. Opowiemy w nim, jakich obszarów dotyka i w jakich aplikacjach wspomagających można ją spotkać.

Czym jest AI / sztuczna inteligencja?

AI, czyli sztuczna inteligencja (ang. artificial intelligence), odnosi się do dziedziny informatyki zajmującej się tworzeniem systemów komputerowych zdolnych do wykonywania zadań, które zazwyczaj wykonuje człowiek. Jej celem jest rozwijanie algorytmów i modeli komputerowych, które mogą analizować dane, wyciągać wnioski, uczyć się z doświadczeń i podejmować decyzje w sposób, który przypomina ludzkie myślenie. Ma ona zastosowanie w różnych dziedzinach, takich jak: medycyna, przemysł, finanse, edukacja, samochody autonomiczne, a także właśnie w aplikacjach wspomagających osoby z niepełnosprawnościami.

O tym, czym jest AI, powstały już tysiące artykułów, dlatego nie znajdziesz tu kolejnego elaboratu na ten temat. Odeślę Cię jednak do sprawdzonych i bardzo pomocnych źródeł. Opowiedzą Ci od podstaw, czym jest sztuczna inteligencja, jak jej zacząć używać, żeby się z nią oswoić i sprawdzić, jak i czy znajdzie zastosowanie w Twoim życiu prywatnym, czy zawodowym.

5 obszarów, w których AI ułatwia życie osobom z niepełnosprawnościami

W świecie pełnym nowoczesnych technologii aplikacje oparte na sztucznej inteligencji stają się autentycznymi bohaterami, przynosząc innowacyjne rozwiązania dla osób z niepełnosprawnościami. Oto kilka obszarów, w których AI może być szczególnie pomocna:

Rozpoznawanie obiektów

Sztuczna inteligencja może stać się oczami i uszami. Rozpoznaje obiekty, osoby czy produkty i dzięki temu pomoże w codziennych wyzwaniach.

Wyjątkowym przykładem jest Seeing AI (iOS), narzędzie stworzone przez Microsoft, które pomaga osobom z wadami wzroku. Dzięki zaawansowanej technologii, działa jak osobisty przewodnik dla tych, którzy nie widzą świata w tradycyjny sposób. Aplikacja nie tylko identyfikuje obiekty w otoczeniu, ale również dostarcza opisów za pomocą dźwięku, otwierając przed użytkownikami zupełnie nowe możliwości zrozumienia i doświadczania otaczającej ich rzeczywistości i przestrzeni.

TapTapSee (Android) to również przykład aplikacji, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do identyfikowania obiektów dla osób z wadami wzroku. Użytkownicy mogą zrobić zdjęcie obiektu, a aplikacja dostarcza dźwiękowy lub pisemny opis tego, co widzi.

Rozpoznawanie mowy

Rozpoznawanie mowy, wsparte sztuczną inteligencją, jest kluczowym elementem wielu aplikacji. Umożliwiają one interakcję z urządzeniami za pomocą prostych poleceń głosowych, co może znacząco ułatwić codzienne funkcjonowanie osobom z niepełnosprawnością ruchową. Są także ogromnym wsparciem dla osób głuchych czy niedosłyszących, gdyż pomagają w zamianie mowy na tekst.

Wśród narzędzi, które pomagają osobom z ograniczeniami ruchowymi, królują asystenci głosowi – tacy jak Siri, Google Assistant czy Amazon Alexa. Dzięki nim nie ma potrzeby sięgać po telefon czy tablet, ani nawet dotykać klawiatury, wystarczy słowo, jedno polecenie. Musisz wysłać wiadomość do przyjaciela? Po prostu powiedz. Chcesz sprawdzić najnowsze wiadomości na Internecie? Też nie ma problemu.

Ava (Android) to natomiast aplikacja do komunikacji, która wykorzystuje technologię przekształcania mowy na tekst, umożliwiając osobom z wadami słuchu uczestnictwo w rozmowach w czasie rzeczywistym. Ale to nie jedyna taka aplikacja. W tym artykule dowiesz się o nich trochę więcej.

Technologie czytające

Są szczególnie pomocne dla osób z dysleksją, wadami wzroku lub innymi trudnościami w czytaniu. Oferują naturalnie brzmiące głosy i opcje personalizacji.

Przykładem takiej aplikacji jest Voice Dream Reader (iOS). Aplikacja ta wykorzystuje Sztuczną Inteligencję do czytania tekstu na głos. Oferuje ona naturalnie brzmiące głosy, co sprawia, że tekst staje się melodyjną opowieścią. Jednym z głównych atutów Voice Dream Reader jest możliwość personalizacji. Użytkownicy mogą dostosowywać ustawienia, takie jak prędkość czytania, ton głosu, czy nawet tło czytanej treści, co pozwala na łatwiejsze zaprzyjaźnienie się z nią. Tego typu aplikacji jest więcej!

Komunikacja alternatywna i wspomagająca (AAC)

AI może także wspomagać komunikację osób z trudnościami w mówieniu poprzez technologie przekształcania tekstu lub obrazu na mowę.

Proloquo2Go (iOS) to aplikacja do komunikacji alternatywnej i wspomagającej (AAC) dla osób z trudnościami w mówieniu. Wykorzystuje symbole i technologię przekształcania tekstu na mowę. Minusem jest fakt, że póki co jest to płatna aplikacja i niestety dość droga.

Codzienność, nawigacja, komunikacja oraz inteligentne domy

Istnieją też aplikacje, które wykorzystując sztuczną inteligencję, wspierają osoby z niepełnosprawnościami w przemieszczaniu się po mieście czy w codziennym życiu i czynnościach domowych.

Przykładem aplikacji zintegrowanej z AI, która pomaga w bezproblemowym poruszaniu się po mieście jest Wheelmap. To interaktywna mapa, która umożliwia użytkownikom oznaczanie miejsc pod względem dostępności dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi. Aplikacja ta integruje funkcje sztucznej inteligencji, aby dostarczyć informacje o trasach, miejscach i ułatwieniach w okolicy, uwzględniając różnorodne potrzeby osób z ograniczeniami ruchowymi. Dzięki tej aplikacji użytkownicy mogą łatwiej planować trasy i sprawniej poruszać się po mieście.

Wspomniana wcześniej Alexa od Amazon to natomiast asystent głosowy, który działa w systemach automatyzacji domowej. Osoby z niepełnosprawnościami mogą używać poleceń głosowych, aby kontrolować różne funkcje w domu. Na przykład, mogą regulować oświetlenie czy temperaturę, otwierać i zamykać drzwi czy rolety za pomocą prostych komend głosowych. Dzięki integracji z systemami AI, taka aplikacja staje się narzędziem wspomagającym codzienne funkcjonowanie i zwiększającym samodzielność osób z różnymi potrzebami.

W miarę postępu technologii i rozwoju sztucznej inteligencji z pewnością będą pojawiać się nowe możliwości, które będą miały potencjał znacznego wsparcia dla osób z niepełnosprawnościami, poprawiając ich samodzielność i dostęp do różnych dziedzin życia.

Zobacz także

 

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: