Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak publikować zdjęcia w Internecie i skąd je brać

Sektor_3-0_BLOG_publikowac-zdjecia-internecie-skad-je-brac
Przygotowanie materiałów na stronę internetową bywa czasochłonne. Nie zawsze też dysponujemy odpowiednimi zdjęciami lub rysunkami, by zilustrować publikowane na stronie treści. Podpowiadamy, gdzie szukać grafik do zamieszczenia na stronie WWW.
Spis treści

Przygotowanie materiałów na stronę internetową bywa czasochłonne. Nie zawsze też dysponujemy odpowiednimi zdjęciami lub rysunkami, by zilustrować publikowane na stronie treści. Podpowiadamy, gdzie szukać grafik do zamieszczenia na stronie WWW.

Jeśli chcemy wykorzystać na stronie zdjęcia, które zrobiliśmy sami, naszym zadaniem będzie przygotowanie ich do publikacji, a więc: zmiana wielkości i formatu zdjęć, poprawa ich jakości, wykadrowanie, ewentualnie skorygowanie treści zdjęcia poprzez retusz lub usunięcie zbędnych elementów. Jeśli nie posiadamy własnych zdjęć lub rysunków, a zależy nam na materiale ilustrującym treści strony (jak wiadomo, obraz nie tylko podkreśli przekaz, ale też pomoże przyciągnąć uwagę odwiedzających), możemy skorzystać z dostępnych w sieci serwisów z darmowymi zdjęciami.

Stron z darmową grafiką mamy do dyspozycji bardzo wiele, należy jednak dokładnie sprawdzać, z których materiałów możemy legalnie skorzystać i na jakich zasadach. Jeśli zdjęcia lub rysunki zostały udostępnione na licencjach Creative Commons, są one chronione prawem autorskim wedle zasady „pewne prawa zastrzeżone”. Oznacza to, że możemy z nich korzystać zgodnie z prawem wyłącznie na warunkach ściśle określonych w danej licencji. Niektóre licencje nie pozwolą nam zmodyfikować zdjęcia, np. wykadrować go zgodnie z naszymi potrzebami. I, co najważniejsze, publikując na stronie utwory udostępnione na licencji Creative Commons, jesteśmy zobowiązani do opisania ich w ściśle określony sposób: podając informację o autorze i zastosowanej licencji oraz link do strony z treścią tej licencji. A zamieszczenie tego typu danych o zdjęciach na stronie internetowej może być kłopotliwe albo wręcz niemożliwe – na przykład w takich miejscach, jak baner, slider czy graficzna zajawka artykułu.

Dlatego warto korzystać z serwisów publikujących utwory z domeny publicznej, czyli takie, do których prawa autorskie już wygasły albo autorzy się ich zrzekli, np. udostępniając swoje prace na licencji Creative Commons 0. Wówczas zamieszczanie informacji o autorze, licencji czy źródle nie jest prawnie wymagane.


Warto jednak w każdym serwisie dokładnie sprawdzać zasady, gdyż mogą się tam znajdować informacje o ograniczeniach dotyczących wykorzystania materiałów albo ich „redystrybucji”, czyli zamieszczania na innych stronach. Serwisy, w których możemy znaleźć zdjęcia i rysunki z domeny publicznej i zgodnie z obowiązującymi obecnie zasadami nie musimy podawać informacji o autorze czy źródle, to między innymi:

Pixabay: https://pixabay.com/pl/

Openclipart: https://openclipart.org/

Unsplash: https://unsplash.com/

Gratisography: http://www.gratisography.com/

Pickup Image: http://pickupimage.com/

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: