Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Jak efektywnie uczyć się w sieci?

library-1666702_1920[1]
Spis treści

To, że w sieci dostępnych jest mnóstwo, zarówno darmowych jak i płatnych zasobów, kursów, filmów, podręczników, z których możemy się uczyć, to już oczywiste (i zajmiemy się tym w innym materiale). Znacznie ciekawszym dla mnie pytaniem jest, jak z perspektywy osoby, która chce się edukować w sieci, robić to sprawnie i przyjemnie? A co najważniejsze, jak nie sięgać do kilku kursów czy źródeł na raz tylko po to, by po chwili zrezygnować z nich bez dowiedzenia się tego, czego chciałem się nauczyć. Uczenie się online wymaga również umiejętności zarządzania czasem, samodyscypliny, i motywacji. Oto kilka porad i źródeł, które mogą w tym pomóc.

 


Od redakcji: Świat rozwija się niezwykle szybko. Każdego dnia wymaga od nas coraz to nowych umiejętności i otwartości na zmiany. Dlatego postanowiliśmy przygotować dla Was cykl materiałów nt. kompetencji, które pomogą Wam w odnalezieniu się w świecie przyszłości. Zapraszamy na pierwszy artykuł Kamila Śliwowskiego oraz kolejne, które będziemy publikować systematycznie w następnych miesiącach. Oto tematy, o których przeczytacie już wkrótce:

  • Kiedy zaczniemy się uczyć i przestaniemy „wykonywać zawody”?
  • Edukacyjny świat poza YouTube i wideo. Najciekawsze, nieoczywiste darmowe i otwarte źródła wiedzy.
  • Zarządzanie czasem i zadaniami, jak sobie pomóc.
  • Gdzie się uczyć o przyszłości, czyli materiały i podstawowe kursy o sztucznej inteligencji, automatyzacji, danych, projektowaniu rozwiązań przyszłości.

 

Przygotuj swój mózg, czyli dlaczego warto uczyć się o tym, jak się uczyć?

Uczenie się samodzielnie oraz kursy online nie są łatwiejszym sposobem nauki, co najwyżej wygodniejszym. Nasz mózg i wcześniejsze przyzwyczajenia (np. ze szkoły) są takie same, kiedy siadamy do komputera, co podczas szkolenia na żywo. Świadomość tego, co nam osobiście ułatwia koncentrację czy jak lepiej zapamiętywać nową wiedzę, przydadzą się w obu sytuacjach tak samo. W szkole nie ma takiego przedmiotu jak umiejętność uczenia się, dlatego warto nadrobić zaległości i sięgnąć po książki lub kursy, które skupiają się właśnie na tym: jak usprawnić działanie naszego mózgu (a często związane jest to z dbaniem o samopoczucie fizyczne), by lepiej przyswoić nowe informacje, zapamiętać je i skutecznie wykorzystać w przyszłości. Jednym z takich miejsc jest popularny kurs na platformie Coursera, Learning how to learn. Mniej cierpliwi lub posiadający mniej czasu, mogą sięgnąć do kanałów YouTube np. Thomasa Franka, by poznać techniki efektywnej nauki.

 

 

Planuj swój czas

Aby skutecznie uczyć się online, musisz poświęcić temu pewną ilość czasu, konsekwentnie uczestniczyć w kursie czy skoncentrować się na ćwiczeniach. Proces uczenia się w sieci nie jest magicznie szybszy od nauki w klasie czy na sali szkoleniowej, dlatego warto realistycznie podejść do tego, ile czasu warto na niego wygospodarować. Jeśli pamiętasz stres ze szkoły przed zbliżającym się terminem oddania pracy, który nie zawsze motywuje do jej napisania to wiedz, że w Internecie może być podobnie. Na szczęście, nauka w sieci (a coraz częściej ze smartfonem), pozwala na znacznie większą swobodę i mobilność. Mimo tych zalet, warto wygospodarować sobie (i wpisać w kalendarz) czas na doszkalanie i wykonywanie zadań z kursów. Czy będzie to godzina w piątek, czy 15 minut każdego dnia podczas jazdy autobusem do pracy, wpisz to w kalendarz, ustaw przypomnienia, by nie przegapić tych momentów i dbaj o regularność.

Jeśli uczysz się z kursu e-learningowego, to większość z nich podaje ile szacunkowo czasu trzeba poświęcić tygodniowo czy w miesiącu, na zaplanowane w nich aktywności. Jeśli jesteś zapracowany, a nie masz supermocy, to nie oszukuj się, że zdążysz je zrobić bez wygospodarowania na nie czasu w swoim kalendarzu. Z pomocą przychodzą tutaj proste narzędzia, takie jak kalendarz Google czy dowolna aplikacja śledząca czas (osobiście preferuje aplikacje do tzw. techniki pomodoro, podczas której skupiamy się na jednej czynności na 25 minut, co zwykle zupełnie wystarcza na wykonanie prostych zadań edukacyjnych z kursów online).

Dobrze określ, to czego chcesz się nauczyć lub dowiedzieć

Nawet jeśli chcesz nauczyć się kreatywności i umiejętności nauki poprzez zabawę (tak, w sieci jest kurs dokładnie o tym i jest świetny: MIT Learning Creative Learning), warto sprecyzować swoje cele edukacyjne. Co chcesz wiedzieć lub umieć na koniec kursu, lub jeśli uczysz się samodzielnie, kiedy chcesz osiągnąć jakiś poziom kompetencji przydatny Ci zawodowo lub osobiście (np. za miesiąc chce znać tyle chwytów i grać tyle piosenek na ukulele). Podczas realizacji kursów e-learningowych będzie Ci to przypominać o Twoich osobistych motywacjach, które mogą spadać podczas realizacji mniejszych, czy czasem bardziej wymagających lub nudnych, zadań i modułów. Określenie własnych celów edukacyjnych pomoże Ci też sprawnie weryfikować zasoby i kursy, które wybierasz. Np. wiedząc, że chcesz grać na ukulele dla rozrywki podczas imprez, nie musisz porywać się na kurs, który zakłada, że będziesz na jego koniec tworzyć własny muzyczny kanał na YouTube. Jeśli wiesz, co chcesz osiągnąć, to łatwiej będzie Ci też zbudować plan nauki. W szkole dbali o to nauczyciele i podstawa programowa, ale w sieci odpowiadamy tylko sami przed sobą.

Szukaj kontaktu z innymi ludźmi podczas nauki

O ile nie należysz do osób wysoce zmotywowanych i umiejących uczyć się w 100% samodzielnie (ja do nich nie należę) to pomoc, współpraca, a czasem nawet presja grupy, mogą okazać się bardzo przydatne. Nie wahaj się zapytać, konsultować i szukać osób do wspólnej nauki (na YouTube można znaleźć całe kanały z nagraniami osób, które się uczą pod hasłem „study with me”, a nawet transmisje na żywo ze wspólnego uczenia się, które łączą ze sobą zdalnych uczniów). W kursach e-learningowych łatwo zostać w tyle za grupą i stracić motywację widząc jak inni radzą sobie w czymś lepiej i szybciej od nas. Dlatego warto korzystać z możliwości pytania innych uczestników i moderatorów (to w końcu ich zadanie), kiedy mamy wątpliwości. Wreszcie, ze względu na otwarty charakter kursów online, zadając pytanie, pomagasz w tym samym czasie swoim wirtualnym koleżankom i kolegom z klasy, na wypadek, gdyby mieli podobne trudności.

 

 

Masz więcej porad na temat uczenia się w sieci? Skomentuj ten tekst w kanałach społecznościowych Sektora 3.0. W kolejnych odcinkach przyjrzę się dokładniej zarządzaniu czasem, wyszukiwaniu informacji oraz najciekawszym serwisom i aplikacjom wspierającym naukę.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.