Ułatwienia dostępu

Logo Sektor 3.0
BLOG
android-migracja

Jak bezpiecznie przenieść dane z telefonu na telefon z Androidem?

Spis treści

Telefony komórkowe dzisiaj to nie tylko technologiczna zachcianka, ale jedno z najważniejszy narzędzi pracy. Komórki zmieniamy często, niektórzy nawet raz do roku, wraz z premierą ulubionego modelu telefonu. O ile zakup nowego smartfona jest bez wątpienia momentem przyjemnym, o tyle migracja wszystkich najważniejszych plików i aplikacji to operacja, do której należy się przygotować. Zastanawiacie się jak przenieść dane na nowy telefon? Jak przenieść dane z telefonu na telefon z Androidem? Odpowiadamy!

Dzisiaj zmiana telefonu już nie jest aż tak wymagającym zajęciem, jak jeszcze kilka lat temu. Wszystko dzięki serwisom i aplikacjom działającym w chmurze. Książka kontaktów, zdjęcia, progres w naszych grach i aplikacjach do nauki, wszystko oparte jest na zarządzaniu w zewnętrznych serwerach. Jednak nie możemy przyjmować za pewnik, że wszystkie nasze kluczowe dane przetrzymywane są w chmurze. 

Zanim zmienimy telefon, powinniśmy upewnić się, czy mamy włączoną synchronizację kont i czy zaakceptowaliśmy odpowiednie zgody. W przypadku tak ważnych informacji jak zgromadzone kontakty czy zdjęcia, musimy mieć pewność, że wszystko zostało odpowiednio zabezpieczone.

 

Przenoszenie danych z telefonu na telefon: książka telefoniczna

Bez wątpienia podczas migracji na nowy telefon najbardziej będzie zależało nam na naszej książce kontaktów. Na szczęście numery telefonów w smartfonach z Androidem posiadają synchronizację z kontem Google, które konieczne jest do korzystania z tym systemem operacyjnym. Zanim rozpoczniemy przenoszenie danych na telefon, warto upewnić się, że konto Google, które podaliśmy podczas pierwszego uruchomienia urządzenia, jest rzeczywiście naszym kontem, do którego posiadamy login i hasło. Po drugie, należy sprawdzić, czy wyraziliśmy zgodę na robienie kopii zapasowej naszej książki adresowej. Aby to zrobić, należy przejść do menu: Ustawienia -> Konta -> Google i wybrać pozycję synchronizowania kontaktów. 

android-migracja-google-kontakty

Jeżeli tak, podczas konfigurowania nowej słuchawki, telefony do naszych znajomych i współpracowników zaciągnął się samoistnie. Oczywiście, stanie się to pod warunkiem, że użyjemy tego samego konta do rejestracji urządzenia, bądź dodamy je jako kolejne z używanych kont. Jeżeli jesteśmy wyjątkowo wyczuleni na punkcie kilku kluczowych telefonów, zawsze można sprawdzić jakie numery telefonów przetrzymywane są na serwerach Google pod adresem: contacts.google.com

Jak system z robotem w logo może ułatwić nam przenoszenie danych? Android posiada wewnętrzny mechanizm do synchronizacji z pomocą którego, można przenosić do chmury także informacje dotyczące usług Google Fit, Gmail’a, Kalendarza, przeglądarki Chrome oraz folderów lokalnych połączonych z Dyskiem Google.

Warto jednak pamiętać, że wielu producentów telefonów posiada własne chmury, w których przetrzymuje kontakty zapisywane na telefonie. Istnieje także możliwość przypisywania numerów fizycznie do karty SIM. Dlatego przed zmianą urządzenia upewnijmy się w książce kontaktów, z którego sposobu korzystamy. 

android-migracja-google-android

 

 

Jak przenieść konwersacje i SMS-y na nowy telefon?

Drugim kluczowym archiwum cyfrowym, które chcielibyśmy przenieść na nowe urządzenie jest historia konwersacji. O ile z popularnymi komunikatorami typu Messenger czy What’s App nie powinno być kłopotu, o tyle z SMS-ami sprawa nie wygląda już tak prosto. W tym aspekcie po raz kolejny z pomocą przychodzi Google ze swoimi Wiadomościami (Messages). Aplikacja ta samoczynnie dokonuje backupu naszych wiadomości, a do tego umożliwia wysyłanie SMS-ów z poziomu komputera, co ułatwia pracę bez konieczności odrywania się od laptopa.

Jeżeli jednak nie chcemy, aby Google miał dostęp do wszystkich kluczowych informacji o nas, możemy posłużyć się aplikacją SMS Backup & Restore. Przeniesie ona nasze wiadomości SMS wraz z historią połączeń zapisanych na urządzeniu. W kilku prostych krokach możliwe jest zapisanie wszystkich elementów skrzynek w jednym pliku, a następnie szybkie odtworzenie struktury wiadomości na innym telefonie z systemem Android.


Spodobał Ci się ten materiał i masz ochotę na więcej? Dołącz do Newslettera Sektor 3.0! Co dwa tygodnie otrzymasz od nas wiadomości z nowymi artykułami z bloga i treści przygotowane specjalnie dla subskrybentów. Zero spamu, słowo!

 

Zdjęcia + kopiowanie danych + Android = ?

Kolejnym ważnym elementem każdego telefonu są nasze zdjęcia i filmy. Upamiętnianie chwil w cyfrowej postaci to jeden z głównych powodów, dla których często decydujemy się kupić nowy telefon. Najszybszym sposobem przeniesienia multimediów będzie skorzystanie po raz kolejny z aplikacji Google’a czyli Zdjęć, o której więcej pisaliśmy tutaj

Za pomocą Zdjęć Google możemy w prosty sposób zsynchronizować wszystkie nasze fotografie i przeglądać je nie tylko na telefonach i tabletach, ale również w przeglądarce (polecamy głównie ze względu na inteligentne wyszukiwanie wspomagane AI).

google zdjęcia

W tym celu musimy mieć w aplikacji włączoną synchronizację. Warto jednak pamiętać, że zdjęcia nie będą przechowywane w oryginalnej rozdzielczości, a w okrojonym formacie 1920×1080. Za zdjęcia w pełnej rozdzielczości, trzeba zapłacić zgodnie z cennikiem przestrzeni Dysku Google. 

Jeżeli nie mamy włączonej synchronizacji, nie polecam robić tego tuż przed migracją na nowy telefon, ze względu na czas ewentualnej wysyłki wszystkich zdjęć zapisanych na urządzeniu. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie przenoszenie danych z telefonu na telefon z pośrednictwem komputera. Można to zrobić poprzez interfejs USB, kopiując pliki z telefonu na nośniki fizyczny. Przy okazji będziemy mieli pewność, że zdjęcia przekopiowane zostaną w natywnej rozdzielczości.

 

Synchronizacja kont

Synchronizacja z kontem Google, poza kopią zapasową kontaktów, daje także kilka innych możliwości, m.in. kopię e-maili z usługi Gmail, wydarzeń z kalendarza, zakładek z przeglądarki Chrome, listy aplikacji zainstalowanych na urządzeniu, a także niektórych ustawień smartfona np. haseł do sieci Wi-Fi, tapety. W zakładce Konta możemy sprawdzić, które aplikacje są synchronizowane, dzięki temu będziemy mieli pewność, że pojawią się dokładnie w takim samym stanie na nowym telefonie.

Zadzwoń do mnie, straciłem wszystkie kontakty – słyszymy czasem od posiadaczy nowych telefonów. Mam nadzieję, że dzięki temu artykułowi przenoszenie danych z telefonu na telefon nie będzie już obarczone stresem ani wypadkami przy pracy a najcenniejsze informacje będą zawsze bezpieczne w Twojej kieszeni.

 


Przeczytaj także:

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
AUTOR WPISU
  • Technologie
  • Technologie
6 aplikacji wspierających odpoczynek i rozwój. Dobre praktyki zespołu Sektor 3.0
  • Edukacja i praca
O skutecznej komunikacji
  • Komunikacja i marketing
O higienie cyfrowej dla każdego
  • Technologie
Nie przegap szansy na zaangażowanie! FOMO w NGO
  • Komunikacja i marketing
NEWSLETTER

Trwa transmisja na żywo Festiwalu

Trwa transmisja na żywo Festiwalu

NEWSLETTER