Fundusz Sektora 3.0 – produkty cyfrowe w cyfrowym procesie inkubacji

Fundusz Sektora 3.0 – produkty cyfrowe w cyfrowym procesie inkubacji

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Fundusz Sektora 3.0 to połączenie wsparcia finansowego i merytorycznego, z którego skorzystać mogą przedstawiciele organizacji społecznych, programiści i specjaliści UX. Ponieważ start tegorocznej edycji zbiegł się w czasie z epidemią Covid-19, organizacja kompleksowego cyklu szkoleń i doradztwa na żywo dla wyłonionych w rekrutacji zespołów nie była możliwa. Postanowiliśmy przenieść spotkania do świata on-line. Czas na pierwszą relację i podsumowanie zdobytych przez nas doświadczeń.

Inkubację Funduszu Sektora 3.0 rozpoczęliśmy w formule zdalnej 21 marca. 10 zespołów rozpoczęło zmagania o 100 000 złotych dofinansowania na stworzenie rozwiązań z zakresu Tech For Good, które mają potencjał, by wyjść naprzeciw istotnym problemom społecznym.

Co roku w ramach spotkań inkubacyjnych przeprowadzamy zespoły przez cały proces tworzenia produktów cyfrowych – od badań potrzeb odbiorców, przez prototypowanie, aż po tworzenie efektywnego modelu społeczno-biznesowego i jego prezentacji. Wspierają ich w tym eksperci Funduszu, projektantki doświadczenia użytkownika z Ladies that UX Warsaw oraz programiści partnera technologicznego programu – Netguru, a warsztaty prowadzi Jacek Siadkowski – Lider Inkubacji Funduszu Sektora 3.0 i CEO przedsiębiorstwa społecznego Gerere. Po etapie inkubacji wyłonimy najlepsze pomysły i będziemy merytorycznie i finansowo wspierać ich dalszy rozwój.

Warsztaty wersji digital

Bieżąca, szósta edycja Funduszu jest wyjątkowa. Prowadzimy ją w zmienionej, całkowicie zdigitalizowanej formule. Przeniesienie spotkań inkubacyjnych Funduszu do świata on-line było dla nas nie tylko naturalną odpowiedzią na sytuację na świecie, ale i szansą do wykorzystania naszej wiedzy i doświadczeń w tworzeniu produktów cyfrowych do zwiększenia dostępności naszego programu.

Wierzymy, że jesteśmy w stanie zapewnić wsparcie, integrację i motywację do pracy nad innowacyjnymi pomysłami z zakresu Tech For Good na podobnym poziomie, jak miało to miejsce podczas spotkań na żywo. Oszczędzamy tym samym konieczności podróżowania do Warszawy na spotkania inkubacyjne zespołom z odległych krańców Polski, a mamy w tegorocznej edycji zespoły z Suwałk czy Wrocławia. W każdym z trzech dotychczasowych spotkań z Witflow, Fuzers i Netguru, uczestniczyło jednocześnie po 50 osób!

­

Zdalnie i aktywnie

Spotkania inkubacyjne Funduszu 3.0 prowadzone są w formule warsztatowej – podjęliśmy się tego jako jedni z pierwszych w Polsce. Taki model pracy jest dla organizatorów programów, które starają się przenieść swoją aktywność do sieci, nieustannym wyzwaniem. Dlatego przedstawiamy kilka praktycznych rad Moniki Goszcz – Koordynatorki Funduszu Sektora 3.0, nt. tego, jak organizować warsztaty online:

    1. Znajdź narzędzia, które odzwierciedlają warunki ze świata realnego. Jeśli planowałeś pracę w grupach, to Zoom pozwala przełączać uczestników między pokojami, a kartkę papieru zastąpią karty przygotowane w GoogleDocs.
    2. Przygotuj materiały dla uczestników, które wyślesz przed spotkaniem. Oprócz instrukcji logowania do narzędzia i spersonalizowanych linków do środowiska pracy, określ zasady spotkania: częstotliwość przerw, zgłaszanie pytań, podpisywanie się, dzielenie się dźwiękiem i obrazem.
    3. Poświęć pierwsze 20 minut spotkania na testowanie i konfiguracje narzędzia. Ułatwi to sprawny przebieg spotkania, a wprowadzenie nowych funkcji w trakcie może odwrócić uwagę od właściwej treści spotkania.
    4. Zapewnij maksimum interakcji. Nawet jeśli osób jest dużo i nie każdy może zabrać głos, przygotuj interaktywne ankiety, slajdy na których uczestnicy zaznaczą swoje preferencje, moderuj dyskusję na czacie.
    5. Zachęć do udostępniania obrazu z kamerki. Nic tak nie motywuje do zaangażowania jak widok innych uśmiechniętych twarzy.

 

 

Kolejne wirtualne kroki Funduszu

W ciągu ostatniego miesiąca każdy z dziesięciu zespołów biorących udział w procesie inkubacji zbudował i przetestował swój pierwszy prototyp. Aktualnie pracują nad modelami społeczno-biznesowymi przy użyciu Business Model Canvas. W kolejnych tygodniach, uczestnicy wraz z ekspertkami i ekspertami pochylą się nad strategią sprzedaży, pozyskiwania środków na rozwiązanie (fundraising) oraz prezentacją swoich pomysłów. O tym, nad jakimi rozwiązaniami pracują, napiszemy już w maju! 27 maja odbędzie się bowiem Finał Funduszu Sektora 3.0, w którym o dofinansowaniu najlepszych pomysłów zadecydują eksperci z Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, Orange, Koalicji na rzecz Polskich Innowacji, Netguru oraz Deloitte Digital.

UDOSTĘPNIJ
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Druk
NEWSLETTER
FRSI Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Sektor 3.0

Sektor 3.0 to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego realizację powierzono Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

×
NEWSLETTER