Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Dokumenty Google vs Microsoft Office – co wybrać? część 1

baba-1[1]
Spis treści

Dokumenty Google zyskują coraz większą popularność – nawet wśród profesjonalnych użytkowników. Pomimo imponujących możliwości rozwiązań online, wiele osób pozostaje wiernych klasycznemu pakietowi Microsoft Office. Wybierając swoje środowisko pracy warto zapoznać się z prostym pojedynkiem, obejmującym najważniejsze zagadnienia.

Nasz mały pojedynek podzieliliśmy na kilka rund. Zaprezentowany rezultat zmagań nie ma na celu promowania lub dyskredytowania którejkolwiek z usług. Wynik konfrontacji był dla nas tajemnicą aż do chwili podliczenia punktów. Zachęcamy do samodzielnego wytypowania najważniejszych, spośród zaprezentowanych przez nas zagadnień i obliczenia na ich podstawie własnego wyniku. Pakiety biurowe posiadają ogromne spektrum zastosowań dlatego trudno wskazać jednoznacznie najbardziej uniwersalny i udany produkt.

Runda 1: Dostępność
Dokumenty Google wymagają aktywnego konta Google. Proces rejestracji zajmuje zaledwie kilka minut. Jeśli korzystamy z takich rozwiązań jak poczta Gmail czy Dysk Google to konto mamy już gotowe. Dostęp do edytorów jest nieograniczony. Pakiet można również używać z poziomu aplikacji na urządzenia mobilne.

Microsoft Office 365 jest dostępny w formie programu instalowanego na komputerze lub usługi online. Użytkownik może zdecydować się na korzystanie z pełnego pakietu lub z pojedynczego edytora. Program trzeba pobrać i zainstalować na komputerze. Następnie należy użyć kod autoryzujący dostęp oraz zarejestrować konto Microsoft. Zależnie od wybranego pakietu usługa może być limitowana dla określonej liczby użytkowników. Istnieje również możliwość zainstalowania darmowej wersji próbnej oprogramowania, aktywnej przez okres 30 dni. Cześć pakietu Office występuje również w formie aplikacji mobilnej.

Werdykt: Dokumenty Google zapewniają lepszą dostępność – potrzebując edytora „tu i teraz” zdecydowanie szybciej uruchomimy usługę Google. Wystarczy kilka chwil aby uzyskać dostęp do pełnej funkcjonalności pakietu – bez jakichkolwiek limitów ilościowych i czasowych.

Runda 2: Zawartość
Pakiet Dokumentów Google obejmuje:

 • Dokumenty (edycja tekstu)
 • Arkusze (arkusze kalkulacyjne)
 • Prezentacje (prezentacje)
 • Formularze (ankiety, rejestracje, głosowania)
 • Dysk Google (przestrzeń w chmurze)

Oprogramowanie w ramach jednorazowej licencji Microsoft Office 365 to:

 • Word (edycja tekstu)
 • Excel (arkusze kalkulacyjne)
 • PowerPoint (prezentacje)
 • OneDrive (przestrzeń w chmurze)
 • OneNote (notatnik graficzny)

Dodatkowo przy zakupie abonamentowym  Microsoft Office 365 dostępne są:

 • Outlook (klient pocztowy)
 • Publisher (materiały marketingowe, broszury)
 • Access (bazy danych)

Werdykt: Microsoft Office oferuje szerszy wachlarz usług. Szczególnie przydatny może okazać się klient pocztowy Outlook. Dokumenty Google bronią się świetnym narzędziem do tworzenia ankiet, ale to Microsoft wygrywa rundę.

Runda 3: Koszty
Dokumenty Google są dostępne bezpłatnie dla dowolnej liczby użytkowników i przez dowolny czas. Osoby poszukujące dodatkowych rozwiązań kooperacyjnych, skierowanych do organizacji i przedsiębiorstw mogą zdecydować się na pakiet G Suite. Płacąc 4 euro/msc/os. otrzymujemy pakiet podstawowych funkcji kooperacyjnych i 30 GB miejsca w chmurze. Najdroższy wariant za 23 euro/msc/os. Obejmuje nieograniczoną liczbę miejsca w chmurze, pełną kontrolę administracyjną, dodatkowe systemy bezpieczeństwa i pełne wsparcie telefoniczne i online.

Microsoft Office 365 kosztuje 639,99 zł przy jednorazowym zakupie, lub 299,99 zł rocznie w ramach abonamentu dla jednego użytkownika. Koszt abonamentu dla 5 użytkowników to 429,99 zł rocznie, natomiast pakiety biznesowe zaczynają się od ceny 4,2 euro/msc/os, a kończą na 10,5 euro/msc/os obejmując dodatkowe narzędzia korporacyjne.

Werdykt: Dokumenty Google są darmowe, a rozwiązania korporacyjne pozostają tańsze niż u konkurencji.

Runda 4: Interfejs
Dokumenty Google oferują bardzo prosty interfejs, prezentujący wyłącznie najbardziej podstawowe narzędzia edytorskie. Dodatkowe opcje są wywoływane za pomocą rozwijanych pasków.

Microsoft Office 365 stawia na bogate menu, oferujące wszystkie funkcje od ręki, podzielone na kilka kart tematycznych.

Werdykt: Microsoft Office zostaje zwycięzcą tego pojedynku. Podzielenie narzędzi na karty przyspiesza pracę zaawansowanym użytkownikom, jednocześnie nie zmniejszając czytelności dla mniej zaawansowanych – podstawowe funkcje zostały po prostu umieszczone na pierwszej karcie paska zadań.

Runda 5: Bez sieci
Dokumenty Google można obsługiwać bez dostępu do sieci. Warunkiem jest skorzystanie z przeglądarki Google Chrome albo aplikacji na urządzenia mobilne.

Microsoft Office jest dostępny w formie desktopowego programu instalowanego na dysku twardym lub aplikacji na urządzenia mobilne. Brak dostępu do sieci uniemożliwia dostęp do chmury i usługi live, ale nie przeszkadza w dalszym tworzeniu treści.

Werdykt: Microsoft Office jest lepszym rozwiązaniem, jeśli regularnie zdarza nam się pracować poza dostępem do Internetu. Pakiet eliminuje konieczność poszukiwania dodatkowych dróg na kontynuowanie pracy.

Runda 6: Backup
Dokumenty Google zapisują wszelkie postępy pracy w czasie rzeczywistym. Po ukończeniu etapu można wyłączyć komputer bez potrzeby zapisywania czegokolwiek. Materiały są przechowywane w chmurze, ale możemy je zapisać również na dysku komputera.

Microsoft Office posiada funkcję automatycznego zapisu i przywracania niezapisanych kopii. Niestety nie działa ona w czasie rzeczywistym – kolejne kopie są rejestrowane co kilkanaście minut. Ukończone materiały trzeba zapisywać ręcznie – mogą trafić do usługi chmurowej lub na dysk.

Werdykt: Dokumenty Google oferują zapisy natychmiastowe, sprawiają że nie umknie nam żadne słowo i żadna myśl. Pozwalają zapomnieć o stosowaniu skrótu ctrl+s.

Runda 7: Kooperacja
Dokumenty Google pozwalają na kooperację w czasie rzeczywistym. Wystarczy utworzyć dokument i wysłać znajomym zaproszenie do jego wspólnego edytowania, ustalając uprawnienia wszystkich osób. Poszczególni użytkownicy widzą aktualne działania pozostałych współpracowników dzięki kolorowym oznaczeniom edytowanych fragmentów. Możliwe jest również szybkie wymienianie komentarzy w czasie pracy.

 

Microsoft Office pozwala na użytkowanie jednego pliku przez wielu użytkowników, komentowanie i oznaczanie treści z kolorowymi znacznikami przyporządkowanymi do poszczególnych osób. Niestety rozwiązanie nie obejmuje funkcji jednoczesnej pracy na tym samym pliku.

Werdykt: Dokumenty Google są wzorem narzędzia kooperacyjnego, pozwalającego na efektywną współpracę dowolnych grup w czasie rzeczywistym.

 

W tym artykule przyjrzeliśmy się najważniejszym funkcjom Dokumentów Google i pakietu Office. W następnej części weźmiemy na warsztat: kompatybilność, mobilność, edytowanie, przystępność, produktywność, języki, dodatki oraz wydamy ostateczny werdykt. Śledźcie na fanpage, żeby być na bieżąco, ze wszystkimi tekstami.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.