Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Dobre technologie kontra wirus

dobre-technologie-wirus[1]
Spis treści

Czy technologia może być dobra? Ano ja jestem zdania, że technologia jest neutralna, to człowiek sprawia, że staje się ona dobra lub zła. To, jak jej użyjemy i do czego przeznaczymy, determinuje jej finalną formę! I widać to obecnie w sposób niesamowicie wyraźny! Dawno bowiem, technologia nie miała okazji w tak dobitny sposób pokazać swojego dobrego oblicza.

Procent ludzi, którzy w ubiegłym roku wymieniliby druk 3D jako dobrą technologie byłby znikomy. A dziś?! Jeśli jeszcze nie słyszałeś/łaś o drukowanych przyłbicach, czy respiratorach, koniecznie przeczytaj ten tekst! Znajdziesz w nim też parę innych dobrotechnologicznych perełek, które w tym trudnym koronawirusowym czasie są na wagę złota!

 

Turbo drukarki

Okazuje się, że jedną z bardziej genialnych technologii w czasach obecnego kryzysu jest druk 3D. Daje on możliwości stosunkowo taniego i szybkiego drukowania prostych i bardzo skomplikowanych elementów. Dlatego też tak doskonale sprawdza się w pomocy służbom medycznym, które takiej pomocy dziś potrzebują najbardziej. Nieustannie powstają inicjatywy i nowe pomysły na to, jak wspierać służby, oto kilka z nich.

Przyłbice drukowane na drukarkach 3D

Akademia Górniczo-Hutnicza zaangażowała się w druk przyłbic i wychodzi jej to genialnie. Dziennie jest w stanie wyprodukować ich około dwustu. I jak można przeczytać na ich profilu na Facebooku:

Proces powstawania przyłbic to współpraca wielu instytucji, środowiska drukarzy i osób prywatnych. Krakowskie firmy przekazały materiał potrzebny do wykonania przyłbic, wycinają także potrzebne do urządzeń szybki, AGH udostępnia drukarki do produkcji, a studenci zaoferowali pomoc w montażu sprzętu.

AGH przyłbice technologie koronawirus covid-19
Źródło: Facebook Akademii Górniczo-Hutniczej

Technolodzy z firmy Omni3D, aby wspomóc lekarzy ale i drukarzy, stworzyli własny projekt przyłbicy i udostępniają go za darmo na swojej stronie internetowej. Niesamowite jest to, jak oddolnie i skutecznie to działa!

Respirator drukowany na drukarce 3D

Także polscy inżynierowie stworzyli i udostępnili w sieci projekt VentilAid, czyli respiratora typu open source, który można wykonać w dowolnym miejscu za pomocą drukarki 3D i bardzo podstawowych części. Wierzymy, że pandemia COVID-19 przejdzie z minimalną szkodliwością dla ludzkości dzięki właściwemu wykorzystaniu technologii i solidarności w dzieleniu się wiedzą – piszą na swojej stronie. Genialne podejście, super technologia i niezwykli ludzie.

 

 

Klamka bezdotykowa z drukarki 3D

To wynalazek, do którego zmusza nas obecna sytuacja, czyli „zrób wszystko, żeby nie dotykać niczego”. Jest to rodzaj klamki, również wydrukowanej na drukarce 3D, która umożliwia otwieranie drzwi bez dotykania ich dłonią. Bardzo kreatywne i łatwe w wykonaniu rozwiązanie. Stoi za nim również polska firma cadxpert.

klamka bezdotykowa druk 3d technologie koronawirus covid-19
Źródło: CADXPERT

 

Batman, algorytmy i motylkowe śrubki

Są też oczywiście inne technologie i pomysły na to, jak pomagać w tym trudnym czasie! I niesamowite jest to, że pisząc ten artykuł kilka razy musiałam zmieniać koncepcję, bo odkrywałam kolejne wykorzystania technologii iście dobry sposób! Wybrałam dla Was kilka najciekawszych inicjatyw, bo wszystkich niestety nie sposób opisać.

COVID-owe algorytmy uczenia maszynowego

Prześlij krótkie nagrania kaszlu i oddychania oraz zgłoś objawy, aby pomóc naukowcom z University of Cambridge wykryć, czy dana osoba cierpi na COVID-19 – brzmi komunikat na stronie aplikacji COVID-19 Sounds App. A jest to pomysł na to, jak dzięki technologii i uczeniu maszynowemu usprawnić diagnozowanie osób chorych. Aplikacja bowiem zbiera próbki głosu (podczas czytania tekstu na ekranie) oraz kilka sekund oddychania oraz kaszlu i pomoże stworzyć bazę, która następnie posłuży do zbudowania modeli predykcyjnych i przyczyni się do wczesnej diagnozy COVID-19. Czysta technologia i dobry człowiek za nią stojący!

Covid-19 Sound App technologie koronawirus covid-19
Źródło: www.covid-19-sounds.org


Piotr, gogle i patroni

Niby wiem, że ludzie są dobrzy, ale za każdym razem, kiedy odkrywam taką perełkę, to jakoś nie dowierzam w ludzką życzliwość i serce wielkie! Piotr Łój jest założycielem Fundacji Virtual Dream, w której jednoosobowo, za pomocą wirtualnej rzeczywistości, spełnia marzenia onkologicznie chorych dzieci. VR-owo przenosi najmłodszych do świata marzeń, a robi to dzięki patronom, którzy wspierają go na portalu Patronite. Ponieważ w obecnej sytuacji wizyty w szpitalach i hospicjach nie są możliwe, Piotr przeznacza pieniądze na własnoręcznie robione przyłbice z goglami, które skręca śrubkami motylkowymi! Widzicie jak to się łączy?!

Piotr Łój technologie koronawirus covid-19

Więcej na temat aktualnych działań Piotra i jego patronów przeczytacie w wywiadzie, który opublikowaliśmy w ubiegłym tygodniu na technologie.ngo.pl: Piotr Łój. Człowiek od gogli.

Kombinezon Batmana

I jest jeszcze kombinezon! Pomysł na to jak jeszcze lepiej zabezpieczyć medyków i osoby narażone na kontakt z wirusem. Idea trochę z kategorii „science fiction”, aczkolwiek obecna sytuacja jeszcze pół roku temu opisywana byłaby w książkach i artykułach fantastycznych a tymczasem dziś jest naszą codziennością. Póki co, uniform jest tylko koncepcją, jednak wartą zaznaczenia!

batman technologie koronawirus covid-19
Źródło: Fastcompany.com

Oprócz powyższych technologii i ich realnych zastosowań, w branży IT pojawiła się cała masa inicjatyw. Ludzie w najróżniejszy sposób próbują wykorzystać możliwości technologii i stworzyć coś dobrego! Czasem jest to tylko strona internetowa, ale to jaki pomysł i jacy ludzie za nią stoją sprawia, że jest to aż strona i robi ona bardzo dużo dobra. Oto kilka przykładów.

Strony www:

Na uwagę zasługują również przynajmniej dwie niesamowite inicjatywy zorganizowane w niezwykle krótkim czasie, a których celem jest wygenerowanie jak największej liczby dobrych technologii. A mowa o hackathon’ach, które oczywiście w warunkach online dają przestrzeń na twórcze, programistyczne naparzanie dobrem!

Hackatony:

Mam nadzieję, że nikogo nie trzeba już przekonywać do tego, że technologia może być dobra! Twórzmy dalej takie technologie, nie tylko w dobie epidemii – tego sobie i Wam życzę!

 


Artykuł nt. technologii przydatnych osób niedowidzących i niedosłyszących jest częścią cyklu dobra technologia, który publikujemy w tym sezonie. Przeczytaj także:

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.