Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Aplikacje na czas epidemii

aplikacjenaczas[1]
Spis treści

W ostatnim czasie nasze życie zostało zdominowane przez koronawirusa. W związku z ogłoszeniem stanu epidemii, niemal każdy z nas, musiał z dnia na dzień zmienić swoje codzienne nawyki. Dotknęło to w zasadzie każdego aspektu naszego życia: pracy, edukacji, transportu, zakupów aż po rozrywkę. W związku z tym, postanowiłem przybliżyć kilka aplikacji, które w tym trudnym czasie mogą ułatwić wam życie.

Jak pracować w trakcie epidemii?

O ile to możliwe, zdalnie! Wybór narzędzi do pracy zdalnej jest bardzo duży, ja zwrócę waszą uwagę na Teams od Microsoft, który w związku z pandemią oferuje nam aż 6-miesięczny, darmowy okres próbny. Oprócz możliwości komunikowania się z innymi członkami naszego zespołu, daje też dostęp do chmury OneDrive, oraz do webowych aplikacji pakietu Office. Jego plusem jest także to, że oferuje aplikacje na wszystkie platformy, a ponadto działa w przeglądarkach.

mirosoftteams
Inne rozwiązania warte uwagi, to Slack, Zoom, oraz G Suite. Jeśli jesteście w grupie pracujących zdalnie, to zajrzyjcie również do innych artykułów na ten temat:

 

Jak ograniczyć ryzyko w podróży?

Zgodnie z zaleceniami, powinniśmy ograniczyć wychodzenie z domu, niestety nie każdy może sobie na to pozwolić. Jak więc uniknąć ryzyka zarażenia w sytuacji, kiedy musimy zatankować albo skorzystać z parkometru lub biletomatu?

Zacznijmy od tankowania. O ile samą czynność musimy wykonać tak jak zawsze (pamiętajcie o jednorazowych rękawiczkach), to dzięki aplikacji Orlen MOBILE i jej funkcji ORLEN Pay, nie musimy wchodzić do budynku stacji aby dokonać płatności. Wystarczy, że za pomocą smartfona zeskanujemy kod QR znajdujący się na dystrybutorze, a rachunek uregulowany zostanie poprzez podpiętą wcześniej w aplikacji kartę płatniczą. Szybkie, proste i wygodne.

Kiedy już bezpiecznie zatankujemy i dojedziemy do celu, trzeba gdzieś zaparkować. Co z parkometrami? Na czas epidemii, niektóre samorządy zawiesiły strefy płatnego parkowania, są to jednak nieliczne wyjątki. Dlatego warto skorzystać z jednorazowej rękawiczki lub… jednej z aplikacji umożliwiającej dokonanie płatności za postój: SkyCash, lub Mobilet. Pamiętajcie tylko, że wasz pojazd musi być oznaczony odpowiednią naklejką lub kartką.

W związku z zagrożeniem epidemiologicznym, transport publiczny cieszy się dość ograniczonym zaufaniem. Jeśli jednak musicie z niego skorzystać, obie wymienione aplikacje umożliwią wam zakup biletu, nie tylko na komunikację miejską, ale również na pociągi dalekobieżne. W ten sposób unikniecie niepotrzebnego ryzyka związanego z korzystaniem z biletomatów lub z kontaktem z obsługą stacji.

 

Jak bezpiecznie kupować?

O ile to możliwe, ogranicz zakupy w tradycyjnych sklepach i skorzystaj z możliwości jakie dają zakupy internetowe. Aktualnie firmy kurierskie oferują „odbiór bezkontaktowy”, dobrą opcją są też paczkomaty. Dzięki nim, również ograniczymy zbędny kontakt z obcymi osobami. Co więcej, od kilku miesięcy dostępna jest funkcja zdalnego otwierania paczkomatu. Nie musimy więc już więcej dotykać panelu ani żadnych przycisków, aby odebrać swoją przesyłkę. Wszystko zrobimy za pomocą smartfona!

Kolejną aplikacją pomocną przy zakupach jest Glovo. Za jej pomocą możemy zlecić zakupy w lokalnych restauracjach, marketach czy aptekach. Jedzenie zamówicie także w specjalizujących się dostawach posiłków aplikacjach, takich jak: Pyszne, PizzaPortal oraz Uber Eats.

Jeśli jednak postanowicie pójść do tradycyjnego sklepu, unikajcie gotówki. Dzięki ostatnim zmianom, zwiększony został limit płatności zbliżeniowych. Teraz bez konieczności podawania PINu zapłacicie za zakupy do 100 zł. Warto więc, przynajmniej na jakiś czas, zrezygnować z gotówki.

Jak się rozerwać siedząc w domu?

Jeśli nadal nie macie za dużo technologii, to osobiście polecam wam audiobooki i podcasty. Co prawda do słuchania potrzeba odpowiednich warunków, jednak plusem takiej formy jest możliwość połączenia przyjemnego z pożytecznym. Czyli można np. słuchać i wykonywać drobne prace domowe, jak np. zmywanie albo sprzątanie. Oczywiście o ile jeszcze macie co sprzątać – podobno niektórzy przez tę izolację umyli nawet okna!

Wracając do tematu, warto skorzystać ze specjalnej oferty Empik Premium. Teraz aż przez 60 dni, możecie za darmo korzystać z pakietu 13 tysięcy e-booków i audiobooków, które normalnie dostępne są w płatnym abonamencie.

Przez nieco krócej, bo 30 dni, możecie bezpłatnie testować aplikację Storytel. Tam również znajdziecie ogromną bazę audiobooków i e-booków.
Darmową ofertę magazynów ma natomiast elektroniczny kiosk ZINIO. Z okazji akcji pod hasłem #StayHomeReadFreeMags – Together we read, znajdziecie tam 209 tytułów, w tym wiele z kategorii technologii. Bezpłatnie można pobrać po 2-3 numery każdego z nich.

 

Inne aplikacje warte uwagi, to np. Audioteka, Podcasty od Apple oraz Podcasty od Google.

Czego nauczyć się w czasie kwarantanny?

Od ciągłego siedzenia w domu można naprawdę zwariować. Ileż w końcu można oglądać seriale, grać w gry i czytać książki? Niektórzy w akcie desperacji marzą nawet o powrocie do szkoły lub na uczelnię! Poruszaliśmy już temat e-learningu, ja natomiast zachęcam was do wykorzystania okazji, do przetestowania wydłużonych okresów testowych oprogramowania. Jako przykład podam wam Adobe, który swój pakiet Adobe Creative Cloud udostępnia uczniom i studentom na dwa miesiące.
Jeszcze lepiej prezentuje się oferta pakietu Affinity, tu mamy bowiem aż 90 dni (dla wszystkich) i 50% obniżkę cen na zakup każdego z programów. O tym, że Affinity może być pełnoprawnym zamiennikiem dla Adobe pisaliśmy już na blogu Sektora 3.0.

Z podobną inicjatywą wyszło Apple, które również na 90 dni udostępnia testowe wersje swoich programów dla twórców. Final Cut Pro X to niezwykle przyjazny, a zarazem jeden z najbardziej zaawansowanych programów do montażu i edycji wideo. Co ciekawe, 90 dni testowania przysługuje również tym, którzy w przeszłości już skorzystali z darmowego okresu. Drugą propozycją jest Logic Pro X, warto go przetestować, jeśli w trakcie przymusowej izolacji wpadniecie na pomysł nagrania podcastu. Chociaż możliwości programu pozwolą wam również na pracę z wielościeżkowymi projektami dźwiękowych.

Jak odbywać kwarantannę?

Ostatnia (prawie) propozycja appki skierowana jest tylko do osób, które muszą przebywać na przymusowej kwarantannie, dlatego nie życzę wam, abyście musieli z niej korzystać. Jeśli jednak planujecie powrót do Polski zza granicy, warto ją zainstalować na swoim telefonie. Aplikacja Kwarantanna domowa została przygotowana przez Ministerstwo Cyfryzacji, i ma na celu ułatwienie weryfikacji przebywania w deklarowanym miejscu odbywania kwarantanny.

aplikacja kwarantanna domowa

Jest jedno ale…

Wszystkie przytoczone przeze mnie przykłady mają na celu ograniczenie kontaktu z ludźmi i infrastrukturą, a w konsekwencji zwiększenie naszego bezpieczeństwa. Smartfon i aplikacje mogą odegrać niesamowitą rolę w prewencyjnej walce z rozprzestrzenianiem się wirusa, pamiętajmy jednak o tym, że telefon jest też jednym z największych skupisk bakterii i wirusów, z jakimi mamy styczność w naszym codziennym życiu. Dlatego oprócz częstego mycia rąk, nie zapominajmy też o konieczności dezynfekowania obudowy urządzenia i jego ekranu. O tym jak to robić, przeczytacie chociażby w tym artykule. Dodatkowym zabezpieczeniem może być zestaw słuchawkowy, dzięki któremu ograniczymy przykładanie telefonu do twarzy.

Nie pozostawajmy obojętni

Izolacja to bardzo wymagający czas dla nas wszystkich, dlatego pomyślmy też o tych, którzy są w trudniejszej sytuacji od nas. O starszych, chorych, samotnych, oraz o tych, którzy przebywają na przymusowej kwarantannie. Dlatego na koniec zostawiłem IHELPYOU. Aplikację, która ma na celu połączenie potrzebujących z tymi, którzy chcą pomagać. Idea i zasada działania są tak proste, że nawet nie trzeba tego opisywać. Dlatego te zaoszczędzone na czytaniu minuty przeznaczcie na klik i rejestrację. Bo każdy moment jest dobry na pomaganie.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.