Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

6 częstych błędów na drodze do pracy w IT i jak ich uniknąć

pexels-thisisengineering-3861958_small
W obliczu zmian na rynku pracy i rewolucji cyfrowej coraz więcej osób myśli o zmianie zawodowej i wejściu do branży technologicznej lub rozwijaniu zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Choć zapotrzebowanie na pracowników i pracowniczki o różnorodnych kompetencjach programistycznych i cyfrowych rośnie, to nie wszystkim ich zdobywanie przychodzi równie łatwo. Oto jak dobrze się przygotować. 
Spis treści

W obliczu zmian na rynku pracy i rewolucji cyfrowej coraz więcej osób myśli o zmianie zawodowej i wejściu do branży technologicznej lub rozwijaniu zaawansowanych kompetencji cyfrowych. Choć zapotrzebowanie na pracowników i pracowniczki o różnorodnych kompetencjach programistycznych i cyfrowych rośnie, to nie wszystkim ich zdobywanie przychodzi równie łatwo. Oto jak dobrze się przygotować.

W swojej pracy w INCO Academy pomagam osobom planującym zmianę zawodową zdobywać niezbędne umiejętności i pierwsze doświadczenie w branży tech. Obserwując ich wyzwania, przebytą drogę i sukcesy, dostrzegam kilka powtarzających się błędnych założeń, strategii lub przekonań, które utrudniają przekwalifikowanie się  lub mogą być nieskuteczną ścieżką wejścia do IT. Poznaj 6 najczęstszych błędów i wypróbuj porady jak ich uniknąć.

Bezkrytyczna wiara w szumne obietnice

Kierowanie się w planowaniu nowej kariery w świecie cyfrowym wyłącznie szumnymi hasłami o wysokim wynagrodzeniu programistek i programistów, przebieraniu w ofertach lub możliwości pracy z każdego miejsca na świecie tworzy wyidealizowaną wizję przyszłości. 

Debiutując w branży IT, przygotuj się na to, że znalezienie pierwszej pracy wymaga czasu i cierpliwości, nie będzie wiązać się z wynagrodzeniem z wyższej półki. 

Wąska perspektywa myślenia

Branża tech to nie tylko programistki i programiści, ale także designerzy/-ki, specjaliści i specjalistki UX/UI, osoby zarządzające projektami, zajmujące się sprzedażą, komunikacją czy wsparciem klienta. Jest wiele ról, które mogą być pierwszym krokiem do przebranżowienia lub tym właściwym krokiem do wejścia do branży jako nietechniczna specjalista/-ka.  Zawody z niższym progiem wejścia niż programistka/-a, do których szybciej się przygotujemy, to na przykład tester/ka oprogramowania lub wsparcie techniczne (support).

Poszukiwania nowej ścieżki rozpocznij od przyjrzenia się szeroko możliwościom, nie tylko pod kątem ról skupionych na wiedzy technicznej, ale także ról wspierających rozwój branży. Jednym ze sposobów na poznanie szerokiego spektrum możliwości jest udział w pełni finansowanym programie Get Into Tech, dołączenie do meet-upów społeczności IT czy uczestnictwo w konferencjach branżowych.

Przekonanie, że zaczynasz „od zera”

Osobom zaczynającym planowanie zmiany kariery, polecam przyjrzenie się swoim obecnym umiejętnościom i doświadczeniu, a następnie zastanowienie się, w jakich rolach w świecie cyfrowym te umiejętności mogą być atutem.

Nie umniejszaj swoich umiejętności — każde doświadczenie zawodowe lub nawet wolontariat, mogło pomóc Ci rozwijać uniwersalne kompetencje, kluczowe również w branży tech. Samodzielna praca, zarządzanie czasem lub zespołem, umiejętności sprawnej komunikacji czy współpracy w zespole to umiejętności równie istotne jak znajomość technologii. 

Motywowanie się chęcią „ucieczki”

Jeśli chcesz zmienić zawód, kierując się wyłącznie chęcią ucieczki od obecnej sytuacji zawodowej, może to skłaniać do nieprzemyślanych zmian.

Skuteczniej znajdziesz dla siebie właściwe miejsce w nowej branży lub wybierzesz ścieżkę rozwoju spójnego z naszymi zainteresowaniami, jeśli zaczniesz od refleksji nad tym, jakie elementy będzie miała nasza przyszła, wymarzona praca, np. czy ma być bardziej kreatywna, czy analityczna.

Samotna podróż w nieznane

Największe szanse na utrzymanie motywacji niezbędnej do zmiany zawodowej mają osoby, które nie boją się prosić o pomoc, radę, wsparcie. Taką pomoc możesz otrzymać nie tylko od osób w branży, ale również bliskich, którzy także planują swój rozwój. Stworzenie nawet dwuosobowego kręgu wsparcia, w którym spotykacie się raz na dwa tygodnie i opowiadacie o swoich postępach, pomaga świętować małe sukcesy, jest okazją do wspólnej wymiany doświadczeń lub bezpieczną przestrzenią do wyrzucenia z siebie frustracji gdy napotykamy trudności.

Pomocą mogą służyć programy mentoringowe i społeczności (dareIT, WarsawJS, Geek Girls Carrots), nawiązywanie kontaktów przez LinkedIN. Warto szukać osób, które same niedawno przeszły z roli początkującej osoby na kolejny etap kariery, a szczególnie osób, które same przeszły drogę przebranżowienia.

Rewolucja zamiast ewolucji

Zmiana kariery, która pomaga odnaleźć się na technologicznym rynku pracy, nie musi oznaczać całkowitej zmiany naszej profesji. Przyjrzyj się trendom i możliwościom wykorzystania nowych technologii w branży, w której już masz doświadczenie.

Jeśli masz już za sobą doświadczenie z marketingiem lub reklamą, rozglądnij się za karierą w digital marketingu. Podobnie doświadczenie w sprzedaży. Może znajdziesz możliwość dołączenia do start-upu, który tworzy oprogramowanie dla sprzedaży? Jeśli pracowałeś lub pracowałaś w działach HR, Twoje umiejętności mogą przydać się w technologicznych organizacjach lub posłużyć do budowania kariery w rekrutacji IT.

Jeśli myślisz o zmianie zawodowej, daj sobie czas i nie obawiaj sięgać po pomoc. Zaskoczy Cię, o ilu możliwościach jeszcze nie wiesz i ile ludzi może Ci pomóc w tym wyzwaniu. Rozwiązania technologiczne są kluczowym narzędziem rozwoju w każdym obszarze, dlatego granica pomiędzy branżą technologiczną i pozostałymi zaciera się. Nowa kariera w tech może oznaczać nową karierę w Twojej dotychczasowej branży, ale jako specjalistka lub specjalista z kompetencjami technologicznymi.

PS INCO Academy to bezpłatny program, w ramach którego pomagamy osobom planującym zmianę zawodową zdobywać niezbędne umiejętności i pierwsze doświadczenia zawodowe w branży tech (obecnie kierujemy działania do osób z woj. mazowieckiego). Kursy skierowane są do osób zarówno chcących odkrywać możliwości w branży jak i zdecydowanych na konkretną ścieżkę. Wspieramy budować niezbędny zestaw kompetencji oraz pierwsze doświadczenia m.in. w digital marketingu, web development, poprzez realizację praktycznych projektów i możliwość kontaktu z profesjonalistkami i profesjonalistami z branży tech. W ramach programu wspieramy w poszukiwaniu pracy i przygotowaniu do rozmów kwalifikacyjnych.

Przeczytaj także

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: