Ułatwienia dostępu

Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

Sektor 3.0 na WUD Silesia 2024

IMG_20240322_171153
Festiwal WUD Silesia 2024 „Miasto Wiedzy” odbył się w dniach 18-24 marca w Katowicach. To kilkudniowa uczta dla entuzjastów nauki, technologii i projektowania, gromadząca specjalistów z różnych dziedzin. Pięć dni warsztatów, pokazów i spotkań, przez które uczestników i uczestniczki prowadziły następujące pytania dotyczące wiedzy: czym jest wiedza dla człowieka w XXI wieku? Co tak naprawdę wiemy? Jak poznajemy siebie? Co nadal potrzebujemy mieć w głowie? Jak dzielimy się wiedzą? Solidną dawkę inspiracji zwieńczyła konferencja, która odbyła się szóstego dnia Festiwalu - 23 marca w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i zamykała tegoroczną 14. edycję WUD Silesia. W wydarzeniu z ramienia Sektor 3.0 uczestniczyły Karolina Walecka i Anna Wróblewska-Zawadzka.

Festiwal WUD Silesia 2024 „Miasto Wiedzy” odbył się w dniach 18-24 marca w Katowicach. To kilkudniowa uczta dla entuzjastów nauki, technologii i projektowania, gromadząca specjalistów z różnych dziedzin. Pięć dni warsztatów, pokazów i spotkań, przez które uczestników i uczestniczki prowadziły następujące pytania dotyczące wiedzy: czym jest wiedza dla człowieka w XXI wieku? Co tak naprawdę wiemy? Jak poznajemy siebie? Co nadal potrzebujemy mieć w głowie? Jak dzielimy się wiedzą? Solidną dawkę inspiracji zwieńczyła konferencja, która odbyła się szóstego dnia Festiwalu – 23 marca w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach i zamykała tegoroczną 14. edycję WUD Silesia. W wydarzeniu z ramienia Sektor 3.0 uczestniczyły Karolina Walecka i Anna Wróblewska-Zawadzka.

Tuż po oficjalnym otwarciu wydarzenia przez Pawła Nowaka, głównego organizatora i pomysłodawcę WUD Silesia, wystąpił dr hab. Michał Krzykawski z Uniwersytetu Śląskiego próbując w swoim wystąpieniu sprecyzować, na czym polegają różnice między wiedzą i informacją w nowych warunkach technologicznych jakimi są procesy automatyzacji myślenia. Kolejny ciekawy wątek, który pojawił się podczas konferencji, to szczególna relacja człowiek-AI. Chatboty terapeutyczne, o których opowiadał dr hab. Mateusz Hohol, to jeden z dynamicznie rozwijających się rynków AI, który ma na celu świadczenie wsparcia psychologicznego poprzez stosowanie interwencji mających swoje źródło w terapii poznawczo-behawioralnej. Była to nie tylko lekcja na temat najnowszych osiągnięć w dziedzinie AI, ale także zachęta do krytycznego myślenia i świadomego podejścia związanego z zagrożeniami terapii prowadzonej przez sztuczną inteligencję.

Dr Alek Tarkowski z Open Future opowiadał natomiast o znaczeniu swobodnego dostępu do wiedzy i wyzwań, jakie stawia przed nami era sztucznej inteligencji, a także o potrzebie kontynuacji projektu dobra wspólnego (commons) jako fundamentu naszej cywilizacji.

Keynote Festiwalu WUD Silesia było wystąpienie Lene Rachel Andersen, filozofki i aktywistki „bildung”, w trakcie którego skoncentrowała się na temacie rosnącej złożoności współczesnego świata oraz wyzwań, jakie niesie za sobą rozwój technologiczny. W swojej prelekcji zadała pytania o to, w jaki sposób możemy zrozumieć i przystosować się do coraz bardziej złożonej rzeczywistości jako ludzie, projektanci, profesjonaliści w dziedzinie technologii oraz obywatele. Andersen podkreśliła istotę pojęcia „bildung” czyli niemieckiego terminu oznaczającego proces kształcenia i samorozwoju, który pozwala jednostce osiągnąć pełnię jej potencjału jako człowieka. Jej wystąpienie skupiło uwagę na potrzebie nie tylko poszerzania wiedzy, ale także rozwijania umiejętności krytycznego myślenia, empatii i kreatywności – elementów kluczowych dla budowania zrównoważonego społeczeństwa w erze technologicznej. Andersen zachęcała do refleksji nad tym, co to znaczy być człowiekiem i projektantem w świecie, który coraz bardziej definiowany jest przez technologię.

Po każdym wystąpieniu głos otrzymywali uczestnicy konferencji – każdy mógł zadać pytanie prowadzącym, wyrazić własną opinię i dać się ponieść dyskusji. Po sesjach pytań odbywały się panele dyskusyjne pogłębiające tematy wystąpień. Konferencja WUD Silesia „Miasto Wiedzy” 2024 była przeglądem filozoficznych, społecznych i technologicznych aspektów współczesnej rzeczywistości. Jako ludzie stoimy w obliczu wielu wyzwań, a jednym z nich jest takie projektowanie systemów, produktów i usług, które będą oparte na wiedzy i pozwolą ludziom na jej odkrywanie i tworzenie.

Galerię zdjęć z wydarzenia można zobaczyć na naszym LinkedIn.

Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Newsletter
Newsletter
Dołącz do grona ponad 10 000 zaangażowanych subskrybentów i dwa razy w miesiącu otrzymuj nieodpłatnie nową dawkę wiedzy, inspiracji oraz technologicznych recenzji i porad od ekspertów i ekspertek programu Sektor 3.0.
Festiwal Sektor 3.0 już za
dni   
:
: