Organizowana od 2007 Re:publica Berlin to jedna z największych na świecie konferencji poświęconych kulturze i społeczeństwu cyfrowemu. Aktywiści internetowi, blogerzy, twórcy, artyści, biznesmeni i przedstawiciele firm spotykają się na wykładach i dyskusjach panelowych poświęconych tematyce społeczeństwa cyfrowego, blogów, mediów społecznościowych i regulacjom w sieci. W zeszłym roku (2022) w ciągu 3 dni re:publica odnowotwała ponad 21 000 odwiedzin.
Hasłem tegorocznej edycji było „Cash (pieniądze)”. To opowieść o posiadaniu i nierównościach, o biednych i bogatych, o tym kto kontroluje nasze pieniądze i czy wszystko powinno się prywatyzować? O zatrudnieniu i o zmianach na rynku pracy, a także o tym, jak (i czym?) będziemy płacić w przyszłości. Co oznaczają pieniądze i w jaki sposób wpływają na kryzys klimatyczny czy ochronę praw człowieka? Skąd pochodzą? Dokąd płyną? Gdzie się zalegają na wątpliwych giełdach, a gdzie pomagają dostarczać wodę na pola ludzi? Jakie są odpowiedzialności rządowe w digitalizacji?
Organizatorzy wraz z zaproszonymi ekspertami i ekspertkami podeszli do tematu pieniędzy wprost, celowo nie mówiąc o transakcjach gospodarczych, inwestycjach, rozwoju czy jakichkolwiek innych eufemizmach pochodzących z branży finansowe. Wspólnie rozmawiali o tym, czy demokracje i systemy opieki społecznej to luksusy, które wyszły z mody, czy raczej konstrukcja globalnej gospodarki rynkowej, która grozi zawaleniem się pod konsekwencjami licznych kryzysów.
Najciekawsze wystąpienia na Re:publica Berlin 2023 – subiektywny przegląd Sektor 3.0
Podczas konferencji nasz program reprezentowała Joanna Wcisło. Spośród wielu inspiracji, które zebrała na wydarzeniu, poniżej prezentujemy najciekawsze wątki merytoryczne poruszane w ramach wystąpień:
- nowa wizja pieniądza wg Lany Swartz (University of Virginia) – o tym, jak fintechy i kryptowaluty po cichu zmieniają system, w jaki społeczeństwo socjalizuje się i funkcjonuje, a także o tym, że gotówka, karta, aplikacja lub Bitcoin są narzędziami informacyjnymi i symbolicznymi, które integrują nas ze społeczeństwem lub wykluczają nas z niego.
- czego i jak się uczyć oraz o przebudowie modelu edukacji i uwzględnianiu w nim komptenecji cyfrowych opowiadała Linn Friedrichs (Mahindra UWC India);
- wystąpienie Meredith Whittaker (Signal Foundation) o rozwoju technologii w modelu open source, wspierającej prywatność, bezpieczeństwo cyfrowe i wolność słowa jako kontrpropozycji do ofert Big Tech’ów i korporacji nastawionych na globalną analizę danych, w tym danych prywatnych.