– Na świecie bardzo dużo się mówi o pracy hybrydowej jako standardzie, który pozostanie z nami, ale będzie cały czas modyfikowany w przypadku każdej organizacji indywidualnie. Praca hybrydowa to według ekspertów sytuacja, w której każda ze stron zyskuje. W tym kontekście cały czas widoczny jednak problem pomiędzy stawianiem na wydajność (osiąganie założonych celów projektów) a koniecznością dbania o dobrostan pracowników, którym szybciej grozi wypalenie. Wyzwaniem jest także wciąż budowa kultury innowacji i współpracy, która teraz musi być realizowana na poziomie zespołów wirtualnych – mówi Dawid Szarański, dyrektor programu Sektor 3.0, który reprezentował organizację podczas wydarzenia.
Inspiracje płynące z wydarzenia
Konferencje, tak jak minione wydarzenie Fast Company, zwykle obfitują w nowe trendy i inspiracje. Nie inaczej było i tym razem, gdzie innowacja była odmawiana przez wszystkie przypadki i branże.
Stale powracającym wątkiem jest zmiana oraz umiejętność wdrażania innowacji w organizacji. Wdrażanie innowacji jest wyzwaniem, bo w tym samym czasie musimy burzyć określony porządek w naszych organizacjach i budować nowy. Kluczowe jest przeprowadzenie członków zespołu przez tą zmianę, a wówczas na pierwszy plan wychodzi dobra komunikacja.
Tematyka pracy hybrydowej, która na dobre zagościła w naszym życiu również była szeroko poruszana. Wraz z jej nieustającą popularnością w postpandemiczniej rzeczywistości, z perspektywy pracodawców pojawia się wyzwanie związane ze zwiększaniem wydajności w działaniu, a dbaniem o dobrostan pracowników. Kluczem do łączenia celów obu grup będzie efektywne budowanie kultury innowacji i współpracy w zespołach wirtualnych, z naciskiem na zwiększanie komfortu pracy.
Nie wszystkie jednak zawody mogą pozwolić sobie na mieszany tryb pracy. W kontekście wyzwań na rynku pracy, podkreślana ogromna rola nauczycieli, ponieważ są oni odpowiedzialni za wychowanie przyszłych pokoleń. W dobie wielu kryzysów w branży edukacyjnej oraz malejącej liczby osób chętnych do rozwoju kariery w niej, komfort ich pracy, odpowiednie traktowanie oraz wynagrodzenie stosowne do ich wysiłku będą kluczowe. To właśnie na efektach pracy nauczycieli biznes będzie budował swój rozwój w przyszłości.