Na ile faktycznie „inteligentna” i „twórcza” jest sztuczna inteligencja? Jak daleko jesteśmy od „super AI”, której tok rozumowania-działania zacznie przypominać charakterystyczny dla człowieka? Już 30 listopada br. o godz. 10:00 odbędzie się panel dyskusyjny w ramach XVIII Kongresu Obywatelskiego pn. “Sztuczna inteligencja a człowieczeństwo – jak się ułożyć?”, w którym jako prelegent weźmie udział Jacek Królikowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Jak regulować rozwój nowoczesnych technologii, aby z jednej strony zabezpieczyć ludzi przed nowymi zagrożeniami, ale nie zahamować postępu? Jaka ma być rola człowieka w cyfrowej rzeczywistości? Co będzie nas odróżniało od maszyn i algorytmów? Jaka jest społeczna przyszłość ludzi (człowiek-istota społeczna) w rzeczywistości nowych technologii? Na te i inne pytania odpowiedzą goście i gościni czwartkowej debaty o sztucznej inteligencji. Wśród panelistów, poza Jackiem Królikowskim z FRSI, znaleźli się:
- Maciek Borówka, ekspert ds. technologii cyfrowych, Założyciel i Prezes Zarządu Alfred‑Tech
- Katarzyna Szymielewicz, współzałożycielka i Prezeska Fundacji Panoptykon
Spotkanie poprowadzi dr Justyna Pokojska, DELab UW, Członkini Rady Programowej Kongresu Obywatelskiego.
Transmisję z rozmowy będzie można oglądać na YouTubie oraz Facebooku organizatorów.
Kongres Obywatelski to długofalowy projekt, którego celem jest uczynienie z Polski lepszego miejsca do pracy i życia. Organizatorem Kongresu Obywatelskiego jest Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową. Jego twórcy, jak sami piszą, chcą tworzyć możliwości do przyjaznych spotkań i debaty Polaków o różnych orientacjach ideowych i politycznych, o różnym statusie społecznym, reprezentujących różne środowiska społeczno-zawodowe i różne pokolenia, zarówno z Polski lokalnej jak i metropolitalnej. Tegoroczna odsłona wydarzenia organizowana jest pod hasłem „Polska – nowe otwarcie” w formule debat online.
Partnerem strategicznym XVIII Kongresu Obywatelskiego jest Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności.
Program Sektor 3.0 jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.