PL  |  EN

AKREDYTACJA PRASOWA

FILMY

ZDJĘCIA

FACEBOOK

Informacje prasowe o Sektorze 3.0

Informacja prasowa

Warszawa, 1 czerwca 2017


 

Festiwal Sektor 3.0 „Shape Your Future” –
jak technologie mogą zmieniać organizacje

 

Blisko 650 uczestników, w tym ponad 70 prelegentów – ekspertów od technologii z Polski i z zagranicy, m.in. z USA, Wielkiej Brytanii, Włoch czy Singapuru. Warsztaty, seminaria, międzynarodowa debata, ale też strefa kodowania dla dzieci, targi z udziałem kilkudziesięciu firm i wspólny networking, a także relacja na żywo oglądana przez 100 000 tysięcy Internautów i pierwsze miejsce na Twitterze – to bilans Festiwalu Sektor 3.0, największego w Polsce wydarzenia poświęconego wykorzystaniu nowych technologii w działaniach społecznych. Spotkanie odbyło się 30 i 31 maja w Warszawie.

 

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele organizacji non profit, biznesu, startupów, administracji publicznej, nauki i mediów. Pierwszego dnia – w Centrum Nauki Kopernik, drugiego – w siedzibach 10 instytucji, organizacji i firm wspierających, które zorganizowały dla nich warsztaty.

 

Innowacje technologiczne umożliwiły ludziom podróżowanie w kosmos. Jest to znakomity dowód, że ludzka kreatywność może sprawić, że przekraczamy granice naszych możliwości, ulepszamy się – mówił podczas prezentacji otwierającej tegoroczny gość główny, astronauta NASA, płk George Zamka. W podobnym tonie wypowiadał się prof. Peter Gloor z Massachusetts Institute of TechnologyWspólna praca nas, jako jednego wspólnego gatunku, „roju” ludzi wspomaganych technologiami, może sprawić, że świat otaczający nas będzie lepszy. Czerpię wiele inspiracji z tego, jak pszczoły potrafią wspólnie rozwiązywać problemy i myślę, że wiele schematów ich zachowań można przełożyć na ulepszanie nas jako ludzi – wyjaśniał podczas swojego wystąpienia.

 

W trakcie części seminaryjnej można było posłuchać polskich i zagranicznych speców od nowych technologii i wykorzystywania ich w działaniach organizacji non profit. O tym, w jaki sposób przygotować dobrą kampanię viralową, mówił aktor Bartłomiej Topa wraz z fundacją Synapsis. Bartosz Węglarczyk dyrektor programowy Onet.pl radził jak budować wiarygodność organizacji w dobie „fake news”, z kolei Artur Kurasiński, bloger i start-upowiec, wspólnie z fundacją Greenpeace przygotował seminarium „Jak używać wirtualnej rzeczywistości do pozyskiwania środków na działania”, a Chelsea Barabas z MIT Media Lab (USA) – „Jak zachować pracę? Edukacja w dobie robotyzacji”.

 

Klamrą, podsumowującą dyskusje i warsztaty, była debata na temat globalnych zmian technologicznych, poprowadzona przez dr. Michała Boniego, posła do Parlamentu Europejskiego. Uczestnicy panelu: Iva Walterova (Telecentre Europe), prof. Junseok Hwang (Seoul National University), Kineret Karin (TechForGood), Michał Dżoga (Intel) i prof. Peter Gloor (MIT) zgodnie uznali, że jeżeli chcemy wykorzystać szansę, jaką dają nowe technologie, potrzebna jest zmiana sposobu myślenia i dostrzeżenie, że nowe technologie mogą wspierać edukację, sektor rządowy i pracę w organizacjach.

 

 

Podczas Festiwalu wręczona została także nagroda Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności w wysokości 40 000 zł. Otrzymała ją fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – za działania technologiczne, które skupiają się na tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla dzieci w Internecie, a także za organizację konferencji Digital Youth Forum, na której młodzież dzieli się kreatywnym wykorzystaniem Internetu w swoich działaniach.

 

Niewątpliwą atrakcją była zorganizowana po raz pierwszy strefa kodowania dla najmłodszych. „Dzieci uczyły się programowania robotów Dash i Dot, podstaw programowania z grą ScottieGo, a także dowiedziały się, jak zbudować prosty układ elektryczny. Po zajęciach warsztatowych dołączył do nich astronauta płk George Zamka, który opowiedział, jak z jego perspektywy wyglądał lot w kosmos” – tłumaczy dyrektor festiwalu Dawid Szarański.

 

Drugiego dnia uczestnicy wzięli udział w 10 specjalistycznych warsztatach, przygotowanych przez partnerów Festiwalu, które odbyły się m.in. w warszawskich siedzibach firm Intel, Microsoft, Cisco i Ericsson, a także w Ministerstwie Cyfryzacji i w Szkole Głównej Handlowej.

 

Sektor 3.0 to nie tylko nazwa Festiwalu – to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, w ramach którego organizacje non profit wykorzystują najnowsze rozwiązania technologiczne w działaniach społecznych. W rezultacie funkcjonują sprawniej, docierają do większej liczby ludzi, a ich doświadczenia związane z nowymi technologiami inspirują innych do efektywniejszego działania. Za realizację programu Sektor 3.0 odpowiada Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. W latach 2011-2017 zorganizowano siedem edycji Sektora 3.0, w których wzięło udział łącznie ponad 3300 uczestników. Wideo podsumowujące Festiwal Sektor 3.0: https://www.youtube.com/watch?v=Xhw0FiqH_NM

 

Partner główny – Intel

 

Partner technologiczny – Microsoft, Orange

 

Partnerzy wspierający – Ericsson, Cisco, Sony

 

Patroni – Telecentre Europe, Ministerstwo Cyfryzacji, Szerokie Porozumienie na rzecz Umiejętności Cyfrowych,  Miasto Stołeczne Warszawa, Szkoła Główna Handlowa

 

Współpraca – Centrum Nauki Kopernik, Infoshare, Koalicja na rzecz Polskich Innowacji

 

Patroni medialni – TVN24, Tygodnik Polityka, Press, Komputer Świat, PCLab, Pi.gov.pl, Mobile Trends, Ngo.pl, Dobra Strona Internetu, KobietyDoKodu, Crossweb, Fintek.pl, Nowymarketing.pl, Girls Code Fun

Kontakt dla mediów

Filip Żyro
Kontakt dla mediów
filip.zyro@frsi.org.pl
725 626 421

Organizatorzy


Partner główny

Partnerzy technologiczni

Partnerzy wspierający

Patroni

Współpraca

Patroni medialni

Zapisz się do newslettera

FreshMail.pl
 

FreshMail.pl